Inteligentne gadżety - czy przynosząc radość odbierają prywatność?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 18:14
Zostało zaledwie kilka dni do Wigilii, nic więc dziwnego, że w sklepach zakupowe szaleństwo. W ostatnim czasie dla naszych bliskich chętnie wybieramy inteligentne gadżety, multimedialne zabawki, sprzęt, który można połączyć z siecią internetową. Czy to bezpieczne?
Kupując inteligentne gadżety musimy zwracać uwagę, jakiej firmie ufamy
Kupując inteligentne gadżety musimy zwracać uwagę, jakiej firmie ufamyFoto: Shutterstock/manaemedia
  • Szukając prezentów dla bliskich, chętnie sięgamy po elektroniczne gadżety
  • Niestety nawet elektroniczna niania może udostępnić naszą prywatność
  • Na liście "dziurawych" sprzętów, które nie chroniły naszej prywatności, były drukarki czy lalki
  • Hakerzy czekają na takie okazje
  • Gadżety to fajny i atrakcyjny prezent. Wybierając je, warto postawić na znaną firmę, która wspiera swój produkt
  • Dobre firmy wciąż udoskonalają swoje produkty, by chronić prywatność klienta

Okazuje się, że te zabawki nie są wcale takie niewinne, bo mogą zbierać nasze cenne dane. Coraz więcej sprzętów wyposaża się w możliwość stałej komunikacji z internetem, zwiększając ich możliwości o gromadzenie danych na temat naszych zachowań i dostosowywanie się do zaobserwowanych nawyków. 

Jak ostrzegają eksperci, nawet zwykła elektroniczna niania, która ma wspomóc rodziców w opiece nad dzieckiem, zapewniając łączność między pokojami, może być groźna dla naszej prywatności. Takie urządzenie można zhakować. 

Urządzenie wyposażone w kamerę i podłączone do internetu może udostępnić obraz - mówi dr inż. Igor Protasowicki, ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej. - Internet nas otacza wszędzie, tych gadżetów, które się z nim łączą, jest na rynku coraz więcej. Niestety jeden producent zadba o nasze bezpieczeństwo i będzie wspierał wyprodukowany sprzęt, inny nie podoła temu zadaniu i zrobi "po łebkach" - dodaje. - W takich sytuacjach mogą skorzystać na tym ci, którzy znają się na zabezpieczeniach systemów, ale z tej złej strony. Taką sytuację szybko wykorzystają przeciwko nam. 

"Dziurawy" sprzęt

Rozmówca Anny Depczyńskiej przypomina, jak niecałą dekadę temu takim "dziurawym" sprzętem były drukarki. - Problem okazał się globalny. Wtedy producenci dołożyli wszelkich starań i teraz są to sprzęty godne zaufania - opowiada. - Potem zaczęła się "zabawa" z pierwszymi "inteligentnymi" zabawkami dla dzieci. Lalki dla naszych pociech gromadziły dane na temat całego domu, rodziców, szkoły, zachowań, lokalizacji. To były sprzęty wypuszczone na rynek właściwie bez żadnych zabezpieczeń, a z wbudowanym interfejsem do WiFi czy Bluetootha. 

Ekspert w dziedzinie cyberbezpieczeństwa przestrzega, że tego typu gadżety są otwartymi wrotami dla przestępcy, który wejdzie do naszej sieci domowej. Haker ma wtedy dostęp do wszystkich niezabezpieczonych rzeczy. 

Internet rzeczy

Współczesny świat zalewa "internet rzeczy", on rozrasta się do niebywałych rozmiarów. Obok elektronicznej niani, lalek, smartwatchy jest nim nawet programator do pieca. Taki sprzęt zbiera o nas informacje, czasem sami go w nie wyposażamy. Tego typu gadżety muszą być dobrze zabezpieczone, by informacje w nich zawarte nie dostały się w niepowołane ręce.  

- Musimy zwracać uwagę, jakiej firmie ufamy. Przestrzegam przed firmami, które powstają na szybko, sprzedają partię towaru i znikają z rynku, ponieważ tu mamy pewność, że ten towar nie będzie objęty opieką ze strony producenta - mówi dr inż. Igor Protasowicki. - W takiej sytuacji ewentualne luki w zabezpieczeniach nie zostaną załatane i pozostaniemy zdani sami na siebie - dodaje. 


Posłuchaj
03:56 czwórka czat czwórki 15.12.2021.mp3 Czy inteligentne gadżety mogą być niebezpieczne dla naszej prywatności? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak kupować gadżety?

Na szczęście nie jesteśmy zdani dziś jedynie na szmaciane lalki, drewniane klocki i papierowe książki, choć to wyśmienite prezenty. - Nie musimy się bać inteligentnych, multimedialnych gadżetów - zaznacza ekspert. - Ich producenci wyciągają lekcje, udoskonalają swoje produkty, są wyczuleni na nowe zagrożenia, luki czy nowe rodzaje ataków hakerskich. Starają się wspierać swoje sprzęty - dodaje.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 15.31

pj

Czytaj także

Czy potrafimy obronić się przed cyberatakami? "Brak strategicznych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:47
- Stoimy już w obliczu rozstrzygających rozwiązań, ale w moim przekonaniu wciąż nie dysponujemy ośrodkiem centralnym, który odpowiadałby za wyznaczenie strategii obrony, mógłby kreować rzeczywistość i nadawać kierunek rozwojowi cyberprzestrzeni w Polsce - mówił płk Marek Wrzosek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberbezpieczne świąteczne zakupy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:15
Świąteczne atmosfera pełna dobroci i magii często niestety usypia naszą czujność, a pośpiech i związana ze świętami gorączka nie są najlepszymi doradcami. Czas ten jest wykorzystywany przez cyberprzestępców, dlatego warto być ostrożnym i wiedzieć, jak bezpiecznie robić zakupy w internecie.  
rozwiń zwiń