Cyberbezpieczne świąteczne zakupy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:15
Świąteczne atmosfera pełna dobroci i magii często niestety usypia naszą czujność, a pośpiech i związana ze świętami gorączka nie są najlepszymi doradcami. Czas ten jest wykorzystywany przez cyberprzestępców, dlatego warto być ostrożnym i wiedzieć, jak bezpiecznie robić zakupy w internecie.  
Świąteczne zakupy w internecie robi coraz więcej z nas.
Świąteczne zakupy w internecie robi coraz więcej z nas.Foto: Shutterstock/litts
  • Co drugi Polak deklaruje chęć zakupu świątecznych prezentów przez internet.
  • Przed zakupami sprawdź dane sprzedawcy, jego historię i opinie o sklepie. 
  • Nie instaluj na swoim urządzeniu aplikacji, których pochodzenia nie znasz.
  • Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć oddzielne rachunki oraz karty, przeznaczone do zakupów w sieci. 

Niemal połowa z nas deklaruje chęć zakupu świątecznych prezentów przez internet. Warto i w ten grudniowy czas robić zakupy bezpiecznie. Zdarza się, że w poszukiwaniu prezentów trafiamy na nie zawsze bezpieczne portale. To zwiększa ryzyko, że staniemy się ofiarami oszustów i kradzieży, a nawet zostaną od nas wyłudzone dane osobowe.


Zanim kupisz, sprawdź sklep

Wielu z nas robi zakupy w internecie i sklepy internetowe rosną jak grzyby po deszczu. - Może to oznaczać, że nie wszystkie z nich mają porządnie zrobioną logistykę, a czasem zdarzają się "sklepy na chwilę", których celem jest wyłudzenie pieniędzy i danych osobowych - mówi Joanna Wziątek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. - Wówczas musimy liczyć się z tym, że zapłacimy, nie otrzymamy towaru, a firma zniknie. W najgorszym jednak wypadku, oprócz tego, nasze dane dotyczące np. karty kredytowej mogą gdzieś wypłynąć.

Jak radzi specjalistka, przed zakupami więc najlepiej sprawdzić dane sprzedawcy, dowiedzieć się, czy długo funkcjonuje na rynku, zorientować się, jakie są opinie o sklepie i jego wiarygodność. - Sprawdźmy, czy w danym sklepie jest polityka prywatności, regulamin, gdzie jest informacja, kto jest właścicielem sklepu - wylicza gość audycji. - Można sprawdzić także KRS, NIP, zobaczyć, czy podany jest fizyczny adres sklepu.


Uwaga na superoferty

Przed dokonaniem transakcji dobrze sprawdzić, czy strona sklepu jest dobrze skonstruowana i czy jest przekierowanie do serwisu, gdzie możemy uzyskać pomoc. - Uważajmy na superoferty, czerwona lampka powinna nam się też zapalić, jeśli spotkamy się z informacją, że nie musimy teraz płacić i wystarczy zdjęcie karty kredytowej - tłumaczy Joanna Wziątek. - Zachowajmy czujność przy wyjawianiu naszych danych. Nie klikajmy w przesłane linki do płatności. Jeśli chcemy zrobić przelew, to zróbmy to na swoim telefonie i w aplikacji, której zawsze używamy.

Czytaj także: 

Technika jest po to, żebyśmy z niej korzystali, jednak korzystając przy płatnościach ze smartfonów i komputerów, uważajmy, co na nich instalujemy. - Aplikacje bankowe i finansowe mogą być bezpieczne, ale cyberprzestępcy mogą nas przekonać do doinstalowania jeszcze czegoś - wyjaśnia ekspertka. - Warto więc sprawdzać źródła aplikacji, które instalujemy na naszym telefonie, nie wprowadzajmy do telefonu czegoś, czego nie znamy i nie sprawdziliśmy. Bo to dzięki takim aplikacjom hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych znajdujących się w naszych telefonach i komputerach.


Posłuchaj
10:41 Czwórka/Czat Czwórki - zakupy w sieci 08.12..2021.mp3 Joanna Wziątek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, radzi, jak robić bezpieczne zakupy w sieci (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Oddzielne konto na zakupy 

W kwestii zakupu poprzez internet sami musimy zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i zasobów finansowych w sieci. - Przede wszystkim musimy sprawdzić, czym płacimy i jakie możliwości daje nam nasz provider - dodaje Marcin Kloc, specjalista ds. zarządzania ryzykiem z zen.com. - Mając jeden rachunek, na którym trzymamy wszystkie swoje oszczędności, a do niego jedną kartę, którą za wszystko płacimy, automatycznie narażamy się na niebezpieczeństwo. W przypadku, gdyby doszło do przejęcia tych danych, automatycznie tracimy dostęp do naszych zasobów.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy mieć oddzielne rachunki oraz karty, które będą wykorzystywane tylko w procesie zakupowym online. - Nawet jeżeli dojdzie do ich przejęcia, to tracimy tylko jeden punkt dostępowy - mówi specjalista. - Trzymajmy tam tylko środki na zakup online i pokrycie zakupów. Nie więcej - przypomina.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Joanna Wziątek (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 08.12.2021

Godzina emisji: 15.29

aw


Czytaj także

Ile wie o nas internet? Czy możemy się w nim ukryć?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 18:00
Które dane w sieci są najczęściej wykorzystywane w niekorzystny dla nas sposób? Czy może to wpływać na nasze życie? Specjalistka od cyberbezpieczeństwa podpowiada, jakich zachowań unikać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Black Friday, Cyber Monday - jak nie dać się złapać w pułapki promocji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:44
Odzież, buty i akcesoria - to najchętniej kupowane rzeczy podczas listopadowego tygodnia wyprzedaży. - Na drugim miejscu znalazła się elektronika, a potem produkty dla domu i ogrodu - wymieniała reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz.
rozwiń zwiń