Smartfony - jak będzie wyglądał telefon za 10 lat?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 11:45
Telefony stacjonarne zamieniliśmy na telefony komórkowe z klawiaturą, a później na smartfony. To jednak nie koniec, bo mobilna rewolucja trwa. Sprawdzamy, jak mogą wyglądać smartfony przyszłości.
Smarfony - każdego roku pojawiają się coraz bardziej zaawanasowane technologicznie modele
Smarfony - każdego roku pojawiają się coraz bardziej zaawanasowane technologicznie modele Foto: shutterstock/Rawpixel

Smartfon w kieszeni

Jeszcze 40 lat temu marzeniem Polaków było mieć telefon stacjonarny w domu. Teraz, dzięki rozwojowi telefonii mobilnej, praktycznie każdy ma w kieszeni swój własny aparat. Niektórym trudno sobie wyobrazić życie bez smartfona. Z jego pomocą nie tylko możemy komunikować się ze światem, ale także mieć dostęp do wszelkich informacji. Wykorzystujemy go także w celach praktycznych, np. do nawigowania.

- Technologia mobilna ewoluuje. Według mnie będzie ona rozwijała się w kierunku, który ma jeszcze bardziej wspierać użytkowników - mówi Anna Kozłowska z Digital Care. - Dzięki temu korzystanie z technologii będzie jeszcze wygodniejsze.


Wiele technologii w jednym

Scenariuszy rozwoju technologii związanej ze smartfonami może być wiele. Już teraz smartfon to połączenie wielu różnych technologii w jednym urządzeniu. - Wykorzystywana jest do tego także sztuczna inteligencja. Jest jej coraz więcej w życiu i w telefonicznych aplikacjach - tłumaczy Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego. - Z całą pewnością możemy sobie wyobrazić, że smartfon przyszłości będzie mocno spersonalizowany, zrobiony "pod nas".

Smartfon już teraz może współpracować z różnymi urządzeniami, a może być ich więcej. Poprzez specjalne opaski nowoczesne aplikacje mogą kontrolować parametry medyczne, sportowe i inne związane z naszym samopoczuciem. - Myślę, że przyszłość telefonii mobilnej polegać będzie na tym, że będzie kilka urządzeń. Smartfon może być tym głównym, centrum dowodzenia np. naszą kondycją i parametrami zdrowotnymi - wyjaśnia rozmówczyni Anny Depczyńskiej. - Dane są zbierane przez specjalne aplikacje, ale z tych danych też płynie coś dla nas. Komunikaty, które pozyskujemy, są bardziej spersonalizowane, a my sami stajemy się współtwórcami przeróżnych aplikacji, które są nam oferowane. Możemy sobie wyobrazić, że w niedalekiej przyszłości to my sami będziemy tworzyć aplikacje na telefony.


Zobacz także: 

Zapewne pojawią się nowe pomysły co do wyglądu i kształtu smartfonów przyszłości. - Elastyczne ekrany, hologramy, okulary różnego typu, nawet niektórzy mówią o tatuażach à la smartfon - wymienia Aleksandra Przegalińska. - Futurologicznych pomysłów jest bardzo dużo, ale chyba przyjdzie jeszcze nam na nie kilka lat poczekać.


Posłuchaj
03:52 Czwórka/Pierwsze Słyszę - smartfon 13.12.2022.mp3 Smartfony przyszłości - jak mogą wyglądać? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Według raportu Trend Book, w którym przedstawiono prognozy dotyczące rewolucji w świecie smartfonów, nasze urządzenia w przyszłości mogą być wyposażone w wyświetlacze holograficzne, które będą renderować obrazy 3D lub filmy unoszące się nad urządzeniem. Będziemy je oglądać pod dowolnym kątem bez konieczności noszenia okularów 3D. Jak przewidują specjaliści, po 2030 roku smartfony mogą wręcz zostać zastąpione przez hologramy.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 12.12.2022

Godzina emisji: 6.15

aw/kor

Czytaj także

Pierwsza pomoc w goglach? Technologia VR w służbie ratownictwa przedmedycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 12:10
Technologia VR coraz śmielej wkracza do różnych dziedzin. To nie tylko filmy, gry wideo oraz różnego rodzaju doświadczenia. Teraz dzięki niej możemy się szkolić w ratowaniu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SMS kontra komunikator. Czy to koniec ery krótkich wiadomości tekstowych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 18:00
Pierwsza wiadomość SMS w historii wysłana została w grudniu 1992 roku i brzmiała "Merry Christmas". Po 30 latach miejsce świątecznych życzeń i rymowanek zajęły informacje od instytucji, m.in. banków. 
rozwiń zwiń