Gratka dla wielbicieli winyli - zbliżają się Targi Małych Wydawców 

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 15:20
Już niedługo odbędą się wiosenne Targi Małych Wydawców, podczas których zaprezentują się niewielkie wytwórnie płytowe, związane najczęściej z niezależną sceną muzyczną. 
Grzegorz Tyszkiewicz, Bocian Records.
Grzegorz Tyszkiewicz, Bocian Records.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Niezależni wydawcy w jednym miejscu

Targi Małych Wydawców, odbędą się w weekend 25-26 marca. Z przedstawicielami kilkudziesięciu polskich labeli można będzie się spotkać najpierw w Warszawie, a dzień później w Krakowie. Niezależni wydawcy promują tysiące tytułów rocznie bardzo różnej stylistycznie muzyki - od punk rocka aż do eksperymentów elektronicznych. Często to unikatowe nagrania, których na ogół na próżno szukać w tradycyjnych sklepach muzycznych. Na miejscu można będzie m.in. kupić popularne ostatnio płyty winylowe i kasety magnetofonowe.


Przybliżyć artystów

 - Fantastyczne możliwości kultury są takie, że jest ona rozproszona. Na rynku wydawniczym panuje pewien rodzaj chaosu - mówi Grzegorz Tyszkiewicz z Bocian Records. - Niezależne wydawnictwa płytowe pokazują, co z tego gąszczu różnorodności wartościowego wyłapać.

Jak podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego, oferta wydawnictw niesie za sobą pewną jakość i przybliża twórczość artystów, na których wielbiciele muzyki być może nigdy by nie trafili. Ich działalność nie stanowi tylko promocji artysty. - Można w uproszczeniu powiedzieć, że to jest wyznaczenie drogi i działanie skierowane do słuchacza - tłumaczy. - Ja uważam się w ogóle za część kultury wysokiej. Takie wydawnictwo jak nasze, w pewnym sensie, jest kontrkulturą do komercji.


Źr. Facebook/Targi Małych Wydawców

Moda na winyle

Już od jakiegoś czasu trwa moda na kasety magnetofonowe i płyty winylowe. Do tej pory nieco niszowa i zapomniana branża przeżywa renesans. Jednak ceny niektórych płyt mogą wywołać zawrót głowy. - Wydaje mi się, że w odniesieniu do muzyki niezależnej wysoka cena płyt, albo w ogóle jakieś bardzo elitarne działanie, jest działalnością szkodliwą i kontrskuteczną - tłumaczy gość audycji. - Bo jeśli chcemy być lepsi niż mainstream i duże labele, to odróżniajmy się nie tylko muzyką, estetyką i okładkami, ale również cenami, które nie powinny być za wysokie.


Czytaj także:


Posłuchaj
16:39 Czwórka/ Pierwsze Słyszę - Targach Małych Wydawców 20.03.2023.mp3 O Targach Małych Wydawców opowiada Grzegorz Tyszkiewicz z Bocian Records. (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Grzegorz Tyszkiewicz (Bocian Records)

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

"Nawijaj" - kasety magnetofonowe w muzeum?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:00
"Nawijaj" to ekspozycja 300 kaset magnetofonowych z kolekcji Rap Tapes by Grędziu - Jakuba Grędy. Wśród taśm znalazły się także te owiane legendą, będące zapisem pierwszych prób muzycznych wielu artystów. Wystawę można oglądać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś. Wyniki badań o gustach muzycznych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 10:06
- To, że ktoś deklaruje w badaniach, że słucha muzyki klasycznej, nie oznacza jednak, że całkowicie odrzuca disco polo - podkreślał Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. 
rozwiń zwiń