Nebula Studio. Maciek Karbowski zdradza tajniki realizacji dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 11:20
Na co dzień gra w zespole Tides from Nebula, w sieci pokazuje, jak życie muzyka i producenta muzycznego wygląda "od kuchni". Ale największa część aktywności internetowej Maćka Karbowskiego poświęcona jest zagadnieniom związanym z brzmieniem, dźwiękiem, miksem i masteringiem. 
Maciek Karbowski w studiu Czwórki.
Maciek Karbowski w studiu Czwórki. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Maciej Karbowskim jest gitarzystą, producentem muzycznym i realizatorem dźwięku. I samoukiem, co podkreśla w wywiadach.
  • Na co dzień występuje w zespole Tides from Nebula. Grupa istnieje od 2008 roku i gra post-rocka.
  • Członkowie zespołu - Maciek Karbowski i Tomasz Stołowski - są także założycielami Nebula Studio
  • Jakie warunki trzeba spełnić, żeby być dobrym realizatorem dźwięku?

- Jak wiele osób w pandemii, też szukałem dodatkowego zajęcia. Internet był najlepszą przestrzenią do realizacji takich działań więc od trzech lat dzielę się swoją wiedzą na swoim kanale Nebula Studio i w studiu, które prowadzę z kolegą z zespołu Tides from Nebula Tomaszem Stołowskim - opowiada Maciek Karbowski.

Jak powstało Nebula Studio?

Maciek Karbowski nie ma wykształcenia muzycznego, ale gra na gitarze. Nauczył się tego sam i podobnie podszedł do kwestii produkcji muzycznej. - Jestem samoukiem, podobnie jak Tomek. Ale mieliśmy łatwiej, bo zanim cokolwiek zaczęliśmy robić w przestrzeni studyjnej, to wielokrotnie bywaliśmy w takich miejscach i wiedzieliśmy, jak powinny brzmieć dobrze nagrane bębny czy gitary - mówi. - Nie wskoczyliśmy na głęboką wodę, to była dla nas płynna tranzycja.

"Lubię zepsute brzmienie"

Na początku swojej producenckiej drogi gość Czwórki przyznaje, że skupiał się na brzmieniach poszczególnych instrumentów. Dopiero z czasem zaczął myśleć o produkcji jak o całości złożonej z wielu elementów. - Nawet jeśli słuchałem całego miksu, to i tak skupiałem się na poszczególnych partiach. Nie potrafiłem "odsunąć" się muzyki, żeby spojrzeć na całość - wspomina. - Teraz, kiedy słucham muzyki dla przyjemności, doceniam dobrą produkcję i lubię, kiedy jest ona trochę "zepsuta" brzmieniowo. Natomiast jeśli słyszę, że coś jest źle zrobione, to mi to przeszkadza. Ale tak miałem od kiedy w ogóle zacząłem grać.

Posłuchaj
16:52 CZWÓRKA Pierwsze slysze - maciej karbowski 27.07.2023.mp3 Co słychać w Nebula Studio - rozmowa z muzykiem Maćkiem Karbowskim (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Dlaczego muzyka najlepiej brzmiała w latach 90.?

Muzycznie ukształtowały mnie lata 90. i z perspektywy uważam, że muzyka z tego okresu ma najlepsze brzmienie - mówi Maciek Karbowski. - Producenci bazowali już na trzydziestoletniej tradycji i doświadczeniu, wiedzieli, jak obsługiwać urządzenia, sprzyjał im technologiczny rozwój, ale nie było tak powszechnej cyfryzacji, jak jest teraz. Cyfra raczkowała, więc trzeba było dobrze grać. Dziś takie umiejętności nie są konieczne. Bez nich i tak można zrobić dobrą płytę.

Sprawdź też:

"Dziś każdy może nagrać płytę w profesjonalnym studiu"

Technologia cyfrowa zmieniła podejście do muzyki - i twórców, i słuchaczy. Duży wpływ na współczesne brzmienie to ma także dostępność dobrego sprzętu i studiów nagraniowych. - Kiedyś mogli korzystać z tego tylko wybrani, dziś sesja w profesjonalnym studiu to "codzienność". Co więcej - progiem wejścia na scenę muzyczną nie są już albumy długogrające. Wystarczy kilka singli - zauważa rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Zmieniły się realia, ale moim zdaniem nie zmniejszyła się liczba utalentowanych artystów.  

Najlepszy Setup Do Produkcji Muzyki | Nebula Studio

Jakie cechy powiniem mieć producent muzyczny i realizator dźwięku?

Produkcja, miks i mastering to nie jest zajęcie dla każdego. W tym fachu przydaje się dobry słuch. - Można to oczywiście wyćwiczyć, ale jakiś słuch trzeba mieć - śmieje się artysta. - Trzeba też mieć odpowiednią infrastrukturę. Są studia, w których znajdziemy głośniki za 300 zł. i doświadczony realizator jakoś sobie z tym poradzi. Ale jeśli ktoś stawia pierwsze kroki w tej branży, to w warunkach amatorskich nie nauczy się profesjonalnego miksu.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Karbowski (producent muzyczny, gitarzysta, realiator dźwięku i członek zespołu Tides from Nebula)

Data emisji: 27.07.2023

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Czy muzyka, której słuchamy, nas określa?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 11:55
Niedawno opublikowano wnioski z badań, w których sprawdzano, jakimi cechami osobowości odznaczają się fani poszczególnych gatunków muzycznych. Sprawdzamy, co sądzą o tym muzykoterapeutka i uczestnicy sondy Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hubert Modławski. Z Pełną Kulturką o ciężkim graniu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 12:20
- Muzyczne kanały na YouTube przypominają dawne ziny. Możemy tu znaleźć wszystkie informacje na temat swojego idola, zobaczyć teledyski i posłuchać utworów, nawet tych mało znanych – opowiada Hubert Modławski z kanału Pełna Kulturka.
rozwiń zwiń