Krzysztof Penderecki i Jonny Greenwood z Radiohead - część 3.

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 07:00
Jak twórczość Krzysztofa Pendereckiego inspirowała gitarzystę grupy Radiohead Jonny'ego Greenwooda? Piotr Metz zaprasza na trzecią część opowieści na ten temat.
Jonny Greenwood
Jonny GreenwoodFoto: Shutterstock/A.PAES

W pierwszej audycji na ten temat, 8 listopada, pianista i kompozytor Bartek Wąsik opowiedział nie tylko o swoim albumie "Daydreamer", ale także o muzyce zespołu, która była dla niego inspiracją - Radiohead. Usłyszeliśmy też wspólne nagrania Jonny’ego Greenwooda z Krzysztofem Pendereckim. Rozmowa ta kontynuowana była tydzień później.

Bartek Wąsik jest pianistą, kompozytorem i aranżerem, laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu "Polityki" w 2014 roku.

Realizuje się w muzyce różnorodnej gatunkowo, współpracuje z wykonawcami specjalizującymi się w rozmaitych stylach muzycznych - od Meli Koteluk i Katarzyny Nosowskiej po Lutosławski Piano Duo czy Stanisławę Celińską i Dorotę Miśkiewicz. 

Pianista wystąpił niedawno na antenie radiowej Dwójki, stając się bohaterem audycji "Miejscówki z Dwójką", grając kompozycje Philipa Glassa i piosenki grupy Radiohead w aranżacji na fortepian. Swój recital zatytułował "Radiohead Through the Glass"

Posłuchaj
116:26 2022_11_22 23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Krzysztof Penderecki i Jonny Greenwood z Radiohead - część 3. (Nocna strefa/Dwójka) 

Zobacz zapowiedź audycji:

[YouTube Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 22.11.2022

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

Leszek Kamiński i jego Radiohead

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 11:45
W kolejnej audycji "Party-tur" - kontynuacja cyklu pierwszych symfonii. Tym razem wysłuchaliśmy utworu Krzysztofa Pendereckiego, z okazji pierwszej rocznicy śmierci (29 marca). W programie także rozmowa z reżyserem dźwięku Leszkiem Kamińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 05:55
Mija rocznica 90. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
rozwiń zwiń