Fleksitarianizm - jak jeść mniej mięsa? Zaczynaj od małych kroków

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 13:30
Nie wszyscy wyobrażają sobie całkowite wykluczenie mięsa z codziennego menu. Jest jednak coś, co może pomóc tym, którzy "stoją w rozkroku". - Fleksitarianizm to dieta roślinna, która dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa - mówi Michalina Dudowicz, autorka profilu kulinarnego oraz książki "Fleksitarianizm zielona kuchnia bez wyrzeczeń".
Michalina Dudowicz, autorka profilu inmykitchen
Michalina Dudowicz, autorka profilu inmykitchenFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Fleksitarianizm jest dietą roślinną, która polega na okazjonalnym spożywaniu posiłków zawierających mięso lub ryby. 
  • To sposób odżywiania, który nie eliminuje z diety żadnej grupy produktów, ale niektóre znacznie ogranicza.
  • Michalina Dudowicz jest zwolenniczką "małych kroków". Nie od razu trzeba decydować się na drastyczne ograniczanie mięsa.

 

Co to jest fleksitarianizm?

Fleksitarianizm jest elastycznym podejściem do diety. - Jest to dieta roślinna, która dopuszcza spożywanie mięsa. Nazwa pochodzi od dwóch anglojęzycznych słów "flexible", czyli elastyczny oraz "vegetarian", czyli wegetarianizm i najprościej rzecz ujmując, jest to elastyczny wegetarianizm - tłumaczy gość Czwórki. - Jeżeli chodzi o taką definicję książkową, to mięso powinno być spożywane bardzo sporadycznie - raz w miesiącu. Jednak jest to umowne, uważam się za fleksitariankę i jem mięso w czterech posiłkach w tygodniu. To jest też przyjęta norma.

Rozmówczyni Kamila Jasieńskiego zaznacza, że jest zwolenniczką "małych kroków". Nie od razu trzeba decydować się na drastyczne ograniczanie mięsa. Ważne, żeby zacząć i żeby rzadziej niż dotychczas pojawiało się na naszym talerzu. Z czasem, jak przekonuje, ochota na wędliny i kotlety będzie mniejsza. Zgodnie z filozofią fleksitarianizmu także powinno się ograniczać spożycie nabiału, jako produktu pochodzenia odzwierzęcego.

 


Czym zastąpić mięso?

Wiele osób, starając się wypełnić lukę, sięga po produkty à la mięsne, przed stosowaniem których Michalina Dudowicz przestrzega. - Nie uznaję produktów przetworzonych i takich, które przypominają mięso, czyli jakieś wędliny wegańskie czy parówki wegańskie. Nie używam takich zamienników - tłumaczy. - Na rynku jest ich sporo i mogłoby się wydawać, że są zdrowe. Jednak jak przeczytamy skład, to lista jest długa. Niestety są to często produkty przetworzone, więc nie zawsze jest to zdrowe. Zastępuję to tofu lub strączkami. Wprowadzam do diety więcej owoców i warzyw.


Posłuchaj
14:34 CZWORKA/Pierwsze słyszę - fleksitarianizm 05.10.2023.mp3 O diecie fleksitariańskiej mówi Michalina Dudowicz, autorka profilu kulinarnego (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Michalina Dudowicz (autorka profilu inmykitchen.pl oraz książki "Fleksitarianizm zielona kuchnia bez wyrzeczeń").

Data emisji: 04.10.2023

Godzina emisji: 09.15


Czytaj także

"Wędrówka tusz" - reportaże o losie zwierząt. Jak pomóc braciom mniejszym?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 14:00
Aby powstała "Wędrówka tusz", Bartek Sabela rozmawiał z hodowcami, lekarzami weterynarii, producentami, aktywistami, filozofami, politykami. Stworzył zbiór trudnych reportaży o miejscu i prawach zwierząt w zmieniającym się świecie. Pisze o klimacie, planecie, produkcji mięsa i diecie roślinnej, a także mięsie z laboratoriów, w którym widzi nadzieję. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Roślinna sprawa". Jak sprawić, by kuchnia wege nie była nudna?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 11:59
- Kuchnia bezmięsna może być ciekawa i kolorowa, a przede wszystkim pyszna - przekonuje w Czwórce Dominika Targosz, autorka książki "Roślinna sprawa. Prosta i komfortowa kuchnia pełna warzyw".
rozwiń zwiń