"Roślinna sprawa". Jak sprawić, by kuchnia wege nie była nudna?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 11:59
- Kuchnia bezmięsna może być ciekawa i kolorowa, a przede wszystkim pyszna - przekonuje w Czwórce Dominika Targosz, autorka książki "Roślinna sprawa. Prosta i komfortowa kuchnia pełna warzyw".
Wegetariańskie potrawyzdjęcie ilustracyjne
Wegetariańskie potrawy/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Photographee.eu

- W obecnym świecie kulinarno-dietetycznym jesteśmy nieco zagubieni. Nie wiemy, jak powinniśmy komponować nasz perfekcyjny talerz, myślimy o zaleceniach dietetycznych, ale także o aspektach ekologicznych. Tymczasem gotując, warto po prostu spędzić w kuchni fajny czas - mówiła w rozmowie z Czwórką Dominika Targosz.

Autorka książki "Roślinna sprawa. Prosta i komfortowa kuchnia pełna warzyw" przestała jeść mięso 12 lat temu. - Już w czasie studiów mięso wydawało mi się trudniejsze do przyrządzania niż warzywa. Gdy nagle pozbawiłam się łatwo dostępnych produktów mięsnych musiałam zacząć sobie radzić. Wówczas sytuacja nie była tak luksusowa, jak dziś. Dominował kotlet sojowy, słynna "tekturka", która była podstawą żywienia. Kostka tofu była cennym towarem i trzeba się było nakombinować, by właściwie wykorzystać ten produkt - wspominała.  

Dziś radzi wszystkim, którzy planują przejść na dietę bezmięsną, by zadbali o tłuszcze. - Drugi czynnik to jest umami, którego brakuje. Tu tajną bronią jest koncentrat pomidorowy, który - podsmażony na oliwie - dodaje mnóstwo smaku. Mnóstwo umami ma karmelizowana cebula - wyliczała gość Czwórki.

Kluczem do sukcesu są, zdaniem Dominiki Targosz, sosy. - W kuchni roślinnej są elementem bogactwa tekstur. Otulają warzywa. Najlepszy sos na świecie bazuje na orzechach włoski, które są pełne umami. Uwielbiam go nawet do prostego makaronu, sprawdzi się także na kanapce - mówiła. Warzywa warto łączyć w sposób nieoczywisty z owocami. - Jest zasada, że to, co razem rośnie, pasuje do siebie na stole, więc sezonowe owoce i warzywa będą dobrze smakować - mówiła. - Warto także czerpać z innych kuchni, na przykład indyjskiej. Rajem pod względem kulinarnym jest dla mnie Meksyk, pozornie mięsne państwo, a także Malezja i Chiny, w których świetnie podchodzi się do warzyw. 

Posłuchaj
16:14 czwórka_PR4_AAC 2023_04_28-08-13-45.mp3 Kuchnia wege według Dominiki Targosz (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Zobacz także:

Na polskich grillach doskonale sprawdzą się rodzime warzywa, ale nie tylko. - Sztandarem jest grillowanie marynowanego tofu, fenomenalną sprawą jest grillowana papryka, ale także bakłażany, położone na grillu w całości - wyliczała Dominika Targosz. Jedząc wegańsko można także pokusić się o przepyszne desery. - Wielu cukierników pewnie powie, że jest to bardziej skomplikowane, ale dla mnie to po prostu odrobina innej techniki, na przykład dłuższego mieszania. Wszystko zależy od tego, co chcemy przygotować. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Dominika Targosz (rozmowa o książce "Roślinna sprawa. Prosta i komfortowa kuchnia pełna warzyw")

Data emisji: 27.04.2023

Godzina emisji: 08.15

kd

Czytaj także

Owady na talerzu? "Nowy trend w gastronomii"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:41
Smażone, gotowane, a może suszone? Na świecie zjada się ponad 2000 gatunków i insektów. Czy wylądują także na polskich stołach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzikie rośliny w jesiennym menu: grzyby, żołędzie i pokrzywa

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 14:00
Marmolada z dzikiej forsycji, pokrzywowe kluseczki albo chleb na liściach łopianu - to wszystko możemy sami przygotować w domu, o czym w książce "Smak dzikich roślin" przekonuje Patrycja Machałek. 
rozwiń zwiń