Jak i gdzie kupować odzież z drugiej ręki? Radzi Senior Suarez

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 16:30
Już nie najnowsze kolekcje renomowanych domów mody i nie ubrania z sieciówek decydują o tym, że ktoś jest modny. Dziś liczy się oryginalność i "modowe perły" wyłowione w second-handach - przekonuje Jakub Krysiński, znany w sieci jako Senior Suarez. 
Jakub Krysiński, znany w sieci jako Senior Suarez, promuje modę na vintage.
Jakub Krysiński, znany w sieci jako Senior Suarez, promuje modę na vintage. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Ekologia, oszczędności i chęć bycia oryginalnym - to wszystko sprawia, że coraz więcej młodych Polaków ubiera się w second-handach.
  • Wśród nich jest Jakub Krysiński - bloger modowy znany w sieci jako Senior Suarez.
  • Gość Czwórki radzi, jak przygotować się do zakupów w lumpeksach i dlaczego nie robić ich w poniedziałki.

Dobra jakość, niska cena i dbanie o planetę

Second-hand, lumpeks, szmateks - to tylko niektóre określenia na sklepy z używaną odzieżą. Do niedawna miejsca te były uważane za przeznaczone dla ludzi o niskim statusie społecznym. Od kilku lat jednak można zaobserwować, jak zmienia się nasze podejście do "ubrań z odzysku". Teraz są postrzegane jako coś fajnego, a ludzie wręcz przechwalają się tym, jakie perełki znaleźli w drugim obiegu. - To świadomy moment w historii mody, zwłaszcza jeśli chodzi o polski rynek. Ekologia, dbanie o przyszłość planety, ale też wiedza o złych praktykach stosowanych w tej branży sprawiają, że kupujemy bardziej odpowiedzialnie - podkreśla gość Czwórki. - Przekonaliśmy się też, że w second-handach można kupować ubrania dobrej jakości, które zostaną z nami dłużej niż te z popularnych sieciówek.  

Bywalcy lumpeksów

Zakupy w second-handach to obecnie domena pokolenia Z. Młodzi ludzie szukają tam oryginalnych "stylówek" oraz ubrań z poprzednich dekad, które teraz wracają do mody: oversize’owych marynarek i skórzanych kurtek, spodni biodrówek, dresowych bluz i kolorowych swetrów.

- Moja przygoda z vintage też zaczęła się od szperania w lumpeksach. Chodziłem tam z moją ówczesną dziewczyną i jej mamą, potem zostałem stałym bywalcem. Szukając sportowych ubrań, trafiałem na niezłe "okazy". Zacząłem nosić kolorowe, ortalionowe dresy i coraz więcej osób pytało mnie, skąd biorę te ubrania - wspomina Jakub Krysiński. - Tak powstał mój blog Senior Suarez i profil, który prowadzę na Instagramie.

Posłuchaj
17:43 CZWÓRKA Pierwsze slysze - senor suarez 09.10.2023.mp3 Senior Suarez dzieli się patentami na zakupy w second-handach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jak przygotować się do zakupów w lumpeksie?

  • Zrezygnuj z poniedziałków i dni, w których jest dostawa towaru. Wtedy sklepy okupują streetwearowcy i trudno jest coś upolować.
  • Bądź cierpliwy. W second-handach jest stosunkowo ciepło, a wysoka temperatura nie sprzyja przerzucaniu wieszaków.
  • Zastanów się, czego potrzebujesz. To pozwoli ci szybciej zrobić zakupy.    
  • Sprawdzaj metki pod kątem jakości i składu, a nie po nazwach marek.
  • Jeśli możesz, kupuj poza Warszawą. "Stołeczne lumpeksy są mocno przebrane".

Jakub Krysiński, czyli Senior Suarez i prowadzący audycję Kamil Jasieński. Jakub Krysiński, czyli Senior Suarez i prowadzący audycję Kamil Jasieński.

Sprawdź też:

Jak przywrócić ubrania do życia?

Kiedy już uda nam się wyjść z naręczem upolowanych ciuchów, trzeba je doprowadzić do stanu używalności. - Nie namawiam do kupowania ubrań z wyraźnymi śladami użytkowania, bo prawdopodobnie nie będzie ich można usunąć. Więc najpierw trzeba się zastanowić, co i na ile nam przeszkadza - podpowiada rozmówca Kamila Jasieńskiego.  - Najczęściej kupuję ortaliony i koszule hawajskie z jedwabiu, więc po prostu piorę te rzeczy według wskazań na metce. Czasami używam też płynów zmiękczających, które ładnie pachną, ale to już w wyjątkowych przypadkach, bo to nie jest ekologiczne. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Krysiński (Senior Suarez)

Data emisji: 09.10.2023

Godzina emisji: 09.15

kul

Czytaj także

Dopaminowa moda? To kolorowy trend najbliższych miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 14:50
Z początkiem nowego roku pojawiają się w sieci prognozy dotyczące trendów na nadchodzące miesiące. W najbliższym sezonie rządzić będzie kolor, czyli dopaminowa moda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OuQier: buty kocham, z butami lubię się bawić

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 13:28
Farby, pędzle i buty to podstawowe materiały, które znajdziemy w pracowni Jana Galicy, znanego w sieci jako OuQier. Artysta od czterech lat zajmuje się customizacją obuwia, maluje na nich wszystko, co sobie wymarzymy. 
rozwiń zwiń