Debaty znów w Czwórce. Pierwsza poświęcona literaturze young adult

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 08:00
- Literatura young adult to lustro, w którym odbija się to, czym żyją dziś nastolatki. To ważne zjawisko, któremu przyjrzymy się uważniej - mówi dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki Justyna Dżbik-Kluge, która razem z dziennikarzem Jakubem Jamrozkiem poprowadzi debatę "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?".
Debata Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc? odbędzie się w Czwórce we wtorek (23.04). Początek o godz. 20.00
Debata "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" odbędzie się w Czwórce we wtorek (23.04). Początek o godz. 20.00Foto: mat.prom./Czwórka
  • Debaty wracają do Czwórki.
  • Pierwsza z nich poświęcona będzie literaturze młodzieżowej.
  • Na dyskusję pod hasłem "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" zapraszamy we wtorek, 23 kwietnia 2024 roku.
  • Udział w niej wezmą m.in.: Katarzyna Barlińska (Pizgacz), Monika Rutka, Monika Marszałek (Fortunate Em), Natalia Fromuth, Marta Łąbęcka.

Po przerwie Czwórka wraca do organizowania debat. Pierwsza z nich odbędzie się we wtorek (23.04) - w Światowym Dniu Książki - i będzie poświęcona literaturze young adult.

Najbardziej zapracowane autorki w Polsce

- Tak się złożyło, że znam trochę autorek, które piszą tego typu książki, i w trakcie rozmów, które z nimi przeprowadzałam, wielokrotnie zastanawiałam się, jak to jest, że takim autorkom jak Kasia Barlińska czy Weronika Marczak nie odpadają ręce ze zmęczenia - opowiada Justyna Dżbik-Kluge. - Na spotkaniach autorskich one siedzą po dziewięć godzin, podpisują książki, robią sobie zdjęcia z fankami. To pokazuje, że young adult to nie jest jakaś przelotna moda, tylko ważne zjawisko, któremu chcemy się przyjrzeć.  

Literatura "pierwszych razów"

- Czytam głównie literaturę faktu, ale bardzo interesuje mnie perspektywa psychologiczna, jeśli chodzi o nurt young adult. Dużo tu wątków "nastolatkowych" i doświadczeń z obszaru "ten pierwszy raz". Poruszane są tematy uzależnień oraz problemów, które dotykają współczesną młodzież - mówi Jakub Jamrozek. - Czy to dobrze "kąpać się" w tych trudnościach? Ten wątek na pewno pojawi się w trakcie debaty.


Kto weźmie udział w debacie?

Wiele osób uważa, że książki young adult są toksycze, ale przeczą temu ich autorki i autorzy. W debacie wezmą udział m.in.: Katarzyna Barlińska (Pizgacz), Monika Rutka, Monika Marszałek (Fortunate Em), Natalia Fromuth, Marta Łąbęcka oraz fanki i booktokerki. - To jest zupełnie nowa jakość czytania - podkreśla gościni audycji. - Będzie też Magda Pioruńska, która jest pisarką i nauczycielką angielskiego. Na przerwach rozdaje autografy, a na lekcjach... no cóż, musi oceniać swoich czytelników - dodaje dziennikarz i autor "Wieczoru z Czwórką".  

Posłuchaj
14:30 CZWÓRKA Pierwsze slysze - debata 18.04.2024.mp3 Na debatę pod hasłem "Young adult - literackie disco polo czy klucz do czytelniczych serc?" zapraszają Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Young adult - literatura "źle obecna"?

Większość autorek debiutowała na Wattpadzie. Nie pisała książek, tylko snuła opowieść, prowadziła dialog z czytelnikami. I - co podkreślają w wielu wywiadach - to właśnie ich natychmiastowa reakcja motywowała je do dalszej pracy. Tego nie ma w literaturze drukowanej.

- Krytycy, środowisko dziennikarskie często zarzucają im grafomanię. I o tym też będziemy rozmawiać, bo wychodzę z założenia, że zdecydowana większość pisarek i pisarzy po latach też nie zachwyca się swoim debiutem. Każdy, kto zaczyna pisać, robi to tak, jak w danym momencie potrafi - mówi Justyna Dżbik-Kluge. - Dużym plusem książek young adult jest to, że są one dobrze redagowane i sięgają po nie porządne wydawnictwa. 

Sprawdź też:

"Jesteśmy po to, żeby rozmawiać"

Tym wydarzeniem Czwórka rozpoczyna cykl debat z udziałem gości i publiczności. - Cieszymy się, że znów będziemy rozmawiać, bo po to tu jesteśmy - mówi dyrektorka-redaktorka naczelna stacji. - Założeniem nie jest zestawianie dwóch stron, polaryzowanie i napuszczanie jednych na drugich, tylko dyskusja życzliwa, otwarta i odważnie stawiająca pytania. Tym razem pytania o jakość powieści młodzieżowych oraz ich wpływ na czytelników. 

Debata w Czwórce "Young adult - literackie disco-polo czy klucz do czytelniczych serc?" odbędzie się we wtorek (23.04) w godz. 20.00-21.30. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Justyna Dżbik-Kluge (dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki), Jakub Jamrozek (dziennikarz Czwórki)

Data emisji: 18.04.2024 

Godzina emisji: 7.15

mpkor

Czytaj także

Odszedłem daleko od Agaty Christie, by napisać powieść w jej stylu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:48
- Chciałem napisać książkę w stylu Agaty Christie, okazało się jednak, że ona napisała już te wszystkie książki - każdy bohater się już u niej pojawił, każdy rodzaj zabójcy, każdy zwroty akcji - wyjaśnia Stuart Turton, autor "Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszka Miki w domenie publicznej. Książkowy Koziołek Matołek i Piotruś Pan też

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 09:00
1 stycznia 2024 roku do domeny publicznej trafił zbiór nowych dzieł. Od śmierci ich autorów minęło już 70 lat. Teraz możemy swobodnie korzystać z tych utworów. Wśród nich jest pierwszy wizerunek Myszki Miki. 
rozwiń zwiń