Weronika Marczak o sadze "Rodzina Monet": najpierw pisałam ją dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 14:20
Miliony czytelników w sieci i tysiące w "realu". "Rodzina Monet" bije rekordy popularności nie tylko wśród nastolatków. Właśnie ukazał się drugi tom sagi, o której autorka - Weronika A. Marczak - mówi, że była pisana tylko dla zabawy.  
Autorka Rodziny Monet Weronika Marczak i Weronika Puszkar - dziennikarka Czwórki
Autorka "Rodziny Monet" Weronika Marczak i Weronika Puszkar - dziennikarka CzwórkiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

- Chciałam pisać dla zabawy, robiłam to codziennie i codziennie wrzucałam rozdziały na jedną z platform dla czytelników. Zamiast chować moją twórczość do szuflady, wrzucałam ją do aplikacji - wspomina autorka. - Nigdy nie myślałam, że uda mi się napisać książkę w całości. Wydawało mi się, że jestem na to zbyt niecierpliwa i za mało konsekwentna. Tymczasem trzymam w ręku dwie części sagi i obie wyszły spod mojego pióra - śmieje się.

Gość Czwórki przyznaje, że największą motywacją do działania byli dla niej internauci. - Trudno wymagać od użytkowników sieci rozbudowanych recenzji, ale komentarze, które pojawiały się pod kolejnymi rozdziałami, i pytania o ciąg dalszy zmobilizowały mnie do działania - przyznaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nagle zdałam sobie sprawę, że nie piszę tego dla siebie, ale też dla innych. To było piękne, ale i zobowiązujące, żeby dostarczać kolejne teksty.

Bohaterką "Rodziny Monet" jest Hailie. Ma prawie 15 lat i nagle traci w wypadku dwie najważniejsze osoby: matkę oraz babcię. Następnie dowiaduje się, że ma piątkę starszych braci, którzy zabierają ją pod swój dach. Ze skromnego domu trafia do najprawdziwszej, choć nieco tajemniczej willi w Pensylwanii. - Przede wszystkim to jest historia relacji Hailie z jej rodzeństwem i tego, jak się "docierają" - opowiada Weronika Anna Marczak. - Jest to też historia o niej samej - jak z małej, nieśmiałej dziewczynki staje się pewną siebie kobietą.

Posłuchaj
11:04 CZWÓRKA Czat Czwórki - rodzina monet 02.02.2023.mp3 Weronika Anna Marczak o sadze "Rodzina Monet" (Czat Czwórki/Czwórka)

Wydana drukiem w październiku 2022 roku pierwsza część "Rodziny Monet" rozeszła się już w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy. 22 lutego ukaże się kolejny tom, zatytułowany "Królewna". Tym razem Hailie wyjeżdża na rodzinne wakacje w Tajlandii, które mają być zapowiedzią nowego, lepszego rozdziału w życiu dziewczyny. Idylla nie trwa jednak długo, bo na rajskiej wyspie czeka na Hailie obcy i podejrzanie wyglądający mężczyzna, który zaczyna zabiegać o jej względy.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 2.02.2023

Godzina emisji: 16.15

kul

Czytaj także

Polecamy książki. "Washington Black" Esi Edugyan

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:46
- To książka o podróży po świecie z XIX wieku, ale także o wstrząsających realiach życia ówczesnych niewolników. To także powieść o przekraczaniu własnych granic, determinacji, budowaniu wolności i istocie człowieczeństwa - opowiada Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń