Etnoliga - piłka nożna ponad wszelkimi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 11:00
Ponad 40 narodowości, mieszane drużyny, rozgrywki również dla dzieci - powołana do życia w 2004 roku w Warszawie Etnoliga to przykład, w jaki sposób sport może przełamywać bariery i łączyć ludzi.
Audio
  • Etnoliga rokrocznie przyciąga coraz więcej osób. Do rozgrywek dołączają najmłodsi oraz kobiety (Czwórka/Na cztery ręce)
Mecz Etnoligi
Mecz EtnoligiFoto: Etnoliga / Fundacja dla Wolności

Inicjatywa zaistniała 10 lat temu. - Tak naprawdę jest to trochę inna liga podwórkowa. W naszym środowisku są różni ludzie, z różnych krajów i środowisk. Wyszliśmy z założenia, że sport to bardzo dobra forma ich łączenia. Na początku było może 20 imigrantów, z czasem zaczęło się rozszerzać - opowiada Krzysztof Jarymowicz z "Fundacji dla Wolności" . - Zacząłem chodzić po różnych ośrodkach dla cudzoziemców i szukać osób, które chcą grać w piłkę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo są to często ludzie praktycznie odcięci od świata, bez pieniędzy, perspektyw. Często nie mają żadnego planu na siebie, nie mówią po polsku, nie znają Polaków. Futbol okazał się czymś uniwersalnym, co znają wszyscy i co stanowi świetną płaszczyznę do porozumienia, stworzenia pewnej wspólnoty - kontynuuje.

Logo
Logo Etnoligi

Wszyscy wiemy, że piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Budzi wielkie emocje, przy okazji wielkich imprez skupia przed telewizorami miliardy osób. W wielu medialnych przekazach dominują jednak negatywne aspekty związane z kibicowaniem - rasizm, ksenofobia, rywalizacja pozbawiona zasad fair play. Czy w przypadku Etnoligi nic takiego nie występuje? - Problem rasizmu, dyskryminacji jest w futbolu bardzo poważny. Rzeczywiście jest to pewien paradoks, że piłka wielu osobom kojarzy się z tymi złymi zjawiskami, ponieważ sport z założenia miał łączyć. To, co my staramy się robić, to ukazanie, że mogą grać ze sobą ludzie w przeróżnych konfiguracjach. Mamy różne sympatie klubowe, ale na boisku gramy w jednej drużynie - zapewnia gość "Na cztery ręce" .
Przez ostatnie lata zasady Etnoligi się zmieniały, ewoluowały. Na dziś zasadnym byłoby stwierdzenie, że są to rozgrywki ponad wszelkimi możliwymi podziałami. - Żeby zgłosić się do rozgrywek wystarczy wysłać do nas maila i dopełnić małych formalności. Najważniejsze zasady są takie - każda drużyna musi być multietniczna, a w dodatku, muszą być w jej składzie też kobiety - mówi Jarymowicz. - W ostatniej edycji uczestniczyli zawodnicy reprezentujący ponad 40 narodowości - od Chile, Argentyny, przez ludzi z Kaukazu, Japonii, aż do kilkunastu krajów afrykańskich - dodaje.


Co ciekawe - obok Etnoligi funkcjonuje też Mała Etnoliga, dla najmłodszych. Rozgrywki są doskonałą okazją do poznania różnych kultur, narodowości i przełamania barier. Warto jej kibicować i wspierać!
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka rasizm SPORT

Czytaj także

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 12:00
Wiosna rozpoczęła się na dobre. To już więc ostatni dzwonek, by zadbać o swoje zdrowie i wygląd, jeśli nie chcemy, by - gdy będziemy leżeć latem na plaży - ktoś przechodząc wepchnął nas do morza, myśląc, że ratuje wieloryba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Stoch w końcu odpocznie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 13:30
Po niesamowitym sezonie, okraszonym dwoma złotymi medalami w Soczi oraz Kryształową Kulą za wygraną w Pucharze Świata, Kamil Stoch w końcu ma trochę czasu na odpoczynek. - Wiosna to dla nas pora na relaks i ładowanie baterii, mentalnie oraz fizycznie - mówi w Czwórce złoty polski skoczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imponujący stadion Mediolanu

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 19:00
Mediolan kojarzy się z operą i modą. Warto zauważyć, że właśnie tam znajduje się jeden z największych obiektów sportowych świata - stadion im. Giuseppe Meazzy.
rozwiń zwiń