Eksplozje, twardziele i seks, czyli kino amerykańskie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 12:55
Uciekanie z wybuchającego budynku, łamanie kodu w ostatniej sekundzie, odgryzanie zawleczki od granatu. Jakie elementy koniecznie muszą pojawić się w amerykańskim filmie?
Audio

O wciąż powtarzanych scenach i motywach Kamil Jasieński rozmawia z Bartoszem Sztyborem - krytykiem filmowym. Słuchaczy pytamy, co warto byłoby przenieść z filmu do naszego życia? Tłuczenie szyb łokciem, otwieranie zamków spinką do włosów, a może to, że sekunda w filmie trwa kilka minut?

- Mnie urzeka to, że we wszystkich filmach, kobieta gdy budzi się rano, ma piękny, pełny makijaż - zdradza krytyk filmowy.

Oprócz zupełnie nierealnych sytuacji, kinowe hity zawierają też bardzo powtarzalne elementy. Jakie zdaniem słuchaczy? - Amerykanie ratują resztę świata, to motyw większości filmów - pisze Adam. Zabawne są też popularne sceny "zabili go i uciekł" oraz to, że wszystkie numery telefonów zaczynają się od trzech cyfr 5.

- To tak zwana amerykańska symbolika, w której 555 oznacza wielki sukces - wyjaśnia Sztybor.

Co jeszcze śmieszy w amerykańskim kinie? Oto wyniki sondy: - stawanie tyłem do wybuchów, - szybka miłość w czasie akcji, - Bruce Willis w "Szklanej Pułapce", tłumaczenia np. "fuck" jako "a niech to", - przewidywalna fabuła, - przesadny kicz.Powtarzalne elementy w dużej mierze zależą od gatunku filmu. W horrorach spotkamy innych bohaterów niż w kinie akcji. W filmie grozy czarnym charakterem jest zazwyczaj potwór lub morderca z siekierą, a głównaą postacią kobieta, jak podkreśla ekspert, wstrzemięźliwa seksualnie.

- W horrorach jest tak, że nie można uprawiać seksu, jak ktoś uprawia seks to ginie. Jak ktoś pije piwo lub pali papierosy, też ginie - wyjaśnia Sztybor. Morał? Filmy grozy pokazują, że trzeba być dobrym i skromnym człowiekiem. Jak dodaje gość audycji, wszystkie motywy horrorowe doskonale wyśmiał Wes Craven w filmie "Krzyk".

To co sztampowe znaleźć można oczywiście także w komediach romantycznych. Bez wątpienia najpopularniejszym aktorem gatunku jest Hugh Grant. I jego błękitne oczy, którymi patrzy na kobiety i rozpuszcza ich serca. Najważniejszą cechą głównych bohaterów jest niezdecydowanie, które mija w scenie finałowej. Przewidywalne jest też zakończenie, kiedy zakochana para rozstaje się, by w ostatniej chwili pogodzić się i rzucić się sobie w objęcia.

Co nas śmieszy, ale i drażni w innym równie popularnym gatunku filmowym - kinie akcji? Główny bohater to twardziel, który niewiele mówi.

- Gdy ktoś mówi mnóstwo zdań, twardziel zazwyczaj gasi go jednym tekstem. Kamil podkreśla też inną cechę twardzieli. - Śmierć jest im obca, choć bardzo bliska. Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone - to aktorzy, którzy bez wątpienia najszybciej przychodzą nam na myśl, gdy zastanawiamy się nad twardzielami kina akcji.

By poznać inne standardowe elementy amerykańskiego filmu wystarczy posłuchać całej audycji.

pg

Czytaj także

Zostań recenzentem!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 17:04
Czwórka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie krytyczno-filmowym "Powiększenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indyjskie kino ocieka seksem i przemocą

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 09:30
Indyjska rada dopuszczająca na ekrany filmy wyraziła zaniepokojenie wzrastającą liczbą scen przemocy oraz dużą ilością seksu we współczesnej kinematografii Indii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drzewo życia", czyli o miłości w skali kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 09:36
Terrence Malick łączy powstawanie galaktyk z życiem amerykańskiego przedmieścia. To film o tym, jak kochać i radzić sobie z brutalnością świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy rysunkowi aktorzy zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 10:00
Kiedyś najważniejszy w filmie byli aktorzy. Dziś nierzadko filmy powstają bez nich, a reżyserzy zamiast w słynnym reżyserskim fotelu na planie, siedzą przed komputerami. W kinach zaczyna też rządzić nowa jakość - 3D.
rozwiń zwiń