Polski MacGyver w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 11:00
Gitara z pudełka po czekoladkach, czy przerażający rak z kartki papieru, to jedne z wielu cudownych rzeczy, które wyszły spod ręki Kamila Żurawskiego. Ale origami i rękodzieło, to nie jedyne dziedziny, które opanował do perfekcji.
Audio

"Składam origami nie tylko z papieru, żongluję, jeżdżę na monocyklu, chodzę na szczudłach i po miękkiej linie slack-line, buduję ze śmieci w skali mikro (biżuteria) i makro (konstrukcje, meble), robię bumerangi, nauczam - przekazywanie tego co umiem, motywuje mnie do dalszego działania".
Oto jak reklamuje się prawdziwy człowiek renesansu, Kamil Żurawski, który odwiedził audycję "Na cztery ręce". W Czwórkowym studiu gość zaprezentował kilka swoich prac i pokazał jak pozbawieni kubka, ale uzbrojeni w kartkę papieru, w ciągu minuty możemy sporządzić sobie naczynie umożliwiające napicie się wody. - Taki papierowy kubek, starczy na dwa razy, ale zawsze to coś - śmiał się gość Olgi Mickiewicz i Kamila Jasieńskiego.

Kamil Żurawski w swoim dorobku ma oczywiście trudniejsze modele, między innymi skomplikowanego smoka w wersji japońskiego origamisty, Satoshi Kamii. - Złożenie go zajęło mi siedem i pół godziny z małą przerwą - opowiadał w Czwórce. Żurawski wyjaśniał, że wszystko jest kwestią opanowania odpowiednich zgięć papieru. - Jeśli się już umie jakiś model, to nie ma znaczenia, czy składamy go z małej, zeszytowej kartki, czy np. kartki o powierzchni dwóch metrów - podkreślał.

Zdaniem gość audycji, główną zaletą uprawiania sztuki origami jest szczególny rodzaj spokoju jaki się osiąga w czasie składania modeli.

Więcej na temat origami, ale też sztuki budowania bumerangów i żonglowania, dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

 

 

Czytaj także

Dziś już nie ma miejsca na bajkowych agentów

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 15:00
Mniej gadżetów, więcej prawdy, to zmiana, którą w filmach o agentach specjalnych wywołała ekranizacja przygód Jamesa Bourne'a. W związku premierą "Dziedzictwa Bourne'a" rozmawialiśmy o sylwetkach słynnych filmowych agentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamieszkać w raju

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 12:00
Birma, Syberia, Tajlandia, Macedonia, Poznań, Moskwa czy Waszyngton? "Tam mieszkam" - to cykl wywiadów z Polakami mieszkającymi w różnych częściach Polski, Europy i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mają busa i nie wahają się go użyć

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 13:00
Zrobili zrzutkę, kupili forda transita i pojechali w podróż przez 16 krajów, przejechali około 20 tysiecy kilometrów. Żeby wyjechać potrzebowali sponsorów, ale część pieniędzy na wyjazd wygrali również w "Familiadzie".
rozwiń zwiń