Powiedz mi, jak śpisz, a powiem ci kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 12:12
Zaglądamy do sypialni i sprawdzamy, jak i ile śpimy: wygodnie, ładnie, w bałaganie, czy byle gdzie? O spaniu w najdziwniejszych miejscach (zimą w górskim namiocie, pod chmurką na plaży) porozmawialiśmy z podróżnikami i harcerzami.
Audio
  • Najdziwniejsze miejsca do spania? Jak spać, żeby się wyspać? (Na cztery ręce/Czwórka)
Spokojny sen
Spokojny senFoto: Glow Images/East News

Są różne teorie na temat snu, zapewne każda z nich jest częściowo prawdziwa: mówi się, że śpiąc oszczędzamy energię, że sen pozwala niektórym zwierzętom unikać niebezpieczeństwa, że sny to oko do naszego wnętrza itp.

Jedni cieszą się krótką siestą, inni mają ochotę zapaść w sen zimowy i przespać zimę. Badania amerykańskich naukowców tymczasem dowiodły, że osoby śpiące nocą krócej niż 6 godzin łatwiej nabierają zbędnych kilogramów!

By dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Na "Na cztery ręce" zapraszamy codziennnie od poniedziałku do piątku, już po godzinie 23.

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz zły humor? Zjedz jabłko

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:18
Naukowcy z Nowej Zelandii zbadali zależność pomiędzy naszą dietą, a emocjami. Okazało się, że im więcej warzyw i owoców jemy, tym jesteśmy bardziej spokojni, szczęśliwi i mamy więcej energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz być mamą? Przebadaj się

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 12:24
Głównym założeniem i naszym celem jest bezpłatne przeprowadzanie USG i USG 4D oraz porady specjalistów – mówi Czwórce dziennikarka Odeta Moro-Figurska, szefowa fundacji "Szczęśliwe macierzyństwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
rozwiń zwiń