Masz zły humor? Zjedz jabłko

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:18
Naukowcy z Nowej Zelandii zbadali zależność pomiędzy naszą dietą, a emocjami. Okazało się, że im więcej warzyw i owoców jemy, tym jesteśmy bardziej spokojni, szczęśliwi i mamy więcej energii.
Audio
  • Zdrowe odżywianie sprawi, że będziesz mieć dobry nastrój - materiał reporterski
Masz zły humor? Zjedz jabłko
Foto: sxc.hu

– Jeśli jemy lżej i wybieramy potrawy bardziej wartościowe pod względem składników odżywczych, czyli nie puste, to będziemy czuć się lepiej – mówi Alicja Kalińska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Set Point.

To, co jemy wpływa nie tylko na to, jak czujemy się fizycznie, ale także, jak radzimy sobie z emocjami. – Jeśli spożywamy potrawy ciężkie, tłuszcze, będzie nam to utrudniało funkcjonowanie w środowisku - tłumaczy Kalińska.

Naukowcy starali się ustalić, czy to spożycie warzyw i owoców poprawia nam nastrój, czy też jest odwrotnie – to dobry humor skłania nas do zdrowego odżywiania. Okazało się, że to działa w jedną stronę. Jeśli chcemy być zadowoleni z życia, musimy zdrowo jeść.

Nastrój poprawia także spożywanie słodyczy. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego należy ich jednak unikać, słuchając materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka owoce zdrowie

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzika róża ma 15 razy więcej witaminy C niż cytryna!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 14:33
"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny", a najwięcej witaminy C mają owoce dzikiej róży. Wystarczy codziennie wypić pół szklanki soku z jej owoców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja od smutku różni się wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 11:30
Nazywana melancholią nie była uznawana za jednostkę chorobową. Dziś depresja uchodzi za schorzenie cywilizacyjne, które coraz częściej dotyka ludzi młodych. Jej objawów nie powinno się lekceważyć, tak jak nie należy ich mylić ze zwykłym przygnębieniem, albo obniżeniem nastroju.
rozwiń zwiń