Macedończycy zapomniani w Tetovie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 10:32
Tetovo to duże miasto leżące na terenie Macedonii. Jednak to właśnie Macedończycy czują się tam obco. Albańczycy zdominowali uniwersytet, szkoły, urzędy. Trudno się pogodzić, nawet 10 lat po wojnie.
Audio
  • "Zapomniani" - reportaż Roberta Rydzewskiego (Na cztery ręce/Czwórka)
Rzeka dzieli Tetovo na część macedońską i albańską
Rzeka dzieli Tetovo na część macedońską i albańską Foto: źr. Wikipedia/CC/Martin Brož

Tetovo to dynamicznie zmieniające się miasto w południowowschodniej Macedonii. W Tetovie 50 lat temu przeważali Macedończycy, dzisiaj 3/4 mieszkańców stanowią rdzenni Albańczycy. Zmiany administracyjne, polityczne i demograficzne wpłynęły na oblicze miasta. Gmina Tetovo powiększyła się o czysto albańskie wioski oraz zyskała większą autonomię. Niegdyś święcący triumfy w mieście Macedończycy, dzisiaj są wypychani z przestrzeni publicznej. Albańczycy, dzięki emigracji do Austrii i Niemiec znacząco się wzbogacili: kończą uniwersytety, budują domy, obejmują główne urzędy. Jednak ta opowieść jest jednostronna i nie mówi o wygranych ostatnich przemian tylko o przegranych - Macedończykach w Tetovie - którzy w Macedonii stanowią większość, ale w Tetovie mniejszość. - Ktoś tutaj wszczął wojnę 10 lat temu i my teraz cierpimy z tego powodu - mówi jeden z bohaterów reportażu. - Przed wojną nie chodziliśmy do albańskich lokali, po wojnie też nie chodzimy - dodaje.
Dziś na uniwersytecie w Tetovie można studiować po albańsku, niemiecku, angielsku, włosku czy francusku, ale wśród tych języków brakuje macedońskiego. - W swoim mieście, w swoim państwie  musiałem się uczyć po albańsku - mówi Tofe Kovaleski. Bojan Stojanowski młody nauczyciel języka macedońskiego, po skończonych studiach nie może znaleźć pracy.

Młodzi mieszkańcy Tetova narzekają na brak kultury w ich rodzinnym mieście. - Jedyne, co się rozwija to muzyka - przyznają.

Wciąż widać rosnące podziały między Albańczykami i Macedończykami. Mimo że nie ma dzielnic jednolitych etnicznie to rzeka, Pena, wyznacza symboliczny podział miasta.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Roberta Rydzewskiego pt. "Zapomniani".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Polska prowincja to nie jest Polska B

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:20
Marcin Kołodziejczyk podglądał Polskę w podmiejskich pociągach. Wybierając je dbał, by były to pociagi najtańsze, klasy B, a nie A, czy nawet Ą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śląsk Wrocław odwiedza szkoły

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 14:35
We wrocławskiej szkole dużo emocji przed spotkaniem z idolami. Uczniowie z wypiekami na twarzach czekają na Waldemara Sobotę i Roka Elsnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia to przygoda

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:11
Fotografia potrafi zatrzymać czas. Dla Małgorzaty Pióro jest pracą, życiem i zawodem, ale przede wszytkim pasją. Fotografka wraz z Zygmuntem Nowakiem swym hobby zaraża najmłodszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka potrafi uwolnić

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:27
- Książka potrafi uratować z samotności, pomóc, zmienić - twierdzi Agnieszka i pakuje w kartony kolejne tomy powieści. Te kartony zawozi do osadzonych w więzieniach.
rozwiń zwiń