Pomaganie to styl życia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 09:22
Sue Ryder całe życie pomagała ludziom. Była pielęgniarką, współpracowała z Cichociemnymi, założyła fundację. Dziś jej misja kontynuowana jest przez innych, celem jest pomoc.
Audio
  • "Pomagać - to najważniejsze" - reportaż Patrycji Gruszczyńskiej-Ruman
Pomaganie to styl życia
Foto: Glow Images/East News

W Warszawie rozwija się sieć sklepów charytatywnych Fundacji Sue Ryder. Towar  w nich stanowią przedmioty przyniesione przez klientów. Zysk trafia do potrzebujących. Dziś fundacja szuka wolontariuszy, którzy znaleźli by czas na pracę w ich sklepach.

Różne przedmioty sprzedawane są w sklepach fundacji, są ksiąski, buty, ubrania, cukierniczki, futra, patelnie, czasem pokazują się też perełki, jak frak z dawnych lat.

- Pieniądze za sprzedane rzeczy wpłacamy na konto Fundacji Sue Ryder, która opiekuje się hospicjami, domami opieki społecznej, pomaga młodym ludziom po wypadkach - opowiada wolontariuszka sklepu na Mickiewicza w Warszawie.

Historia tej fundacji to historia naszej patronki Sue - starszej nobliwej pani z wielką energią i siła przebicia, która w czasie wojny pracowała jako pielęgniarka, a po wojnie, wstrząśnięta tym wszystkim co się stało, postanowiła pomóc, na początku ludziom, którzy wychodzili z obozów koncentracyjnych - opowiada Agata Szumowska, koordynatorka projektu rozszerzenia sieci sklepów charytatywnych fundacji Sue Ryder w Warszawie. - Jedna z form zdobywania pieniędzy były sklepy, które Angielki otwierały w swoich domach, sprzedawały co chciały - dodaje
Sue umiłowała sobie Polskę, zakochała się w naszym kraju. Dziś, mimo że założycielki nie ma wśród nas, jej fundacja działa dalej, bo pomaganie to styl życia.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Patrycji Gruszczyńskiej-Ruman "Pomagać - to najważniejsze".

Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Polska prowincja to nie jest Polska B

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 17:20
Marcin Kołodziejczyk podglądał Polskę w podmiejskich pociągach. Wybierając je dbał, by były to pociagi najtańsze, klasy B, a nie A, czy nawet Ą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

By pamięć o babci nie zginęła

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:48
"Miła, padnij" - tak krzyknęła "Cyganka" do Teresy Lewtak-Stattler i może tym poleceniem uratowała jej życie w Powstaniu Warszawskim. Dziś, filmowo o "Miłej" opowiada jej wnuczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci medycyny po godzinach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 11:57
To nieprawda, że studenci wydziałów lekarskich siedzą non-stop w książkach. Okazuje się, że mają czas na "Co nie co" - piosenkę, poezję, kabaret i śpiew.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macedończycy zapomniani w Tetovie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 10:32
Tetovo to duże miasto leżące na terenie Macedonii. Jednak to właśnie Macedończycy czują się tam obco. Albańczycy zdominowali uniwersytet, szkoły, urzędy. Trudno się pogodzić, nawet 10 lat po wojnie.
rozwiń zwiń