Biedronka - kropki, które nigdy nie wychodzą z mody

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:36
Nieprawdą jest, że biedronka ma tyle lat, ile kropek na skrzydełkach. - Te chrząszcze nie przeżywają z reguły więcej niż rok, a przecież najpopularniejsze są biedronki, które mają siedem kropek - tłumaczy Marek Kozłowski, entomolog.
Audio
  • Czego nie wiesz o biedronkach? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Biedronka - kropki, które nigdy nie wychodzą z mody
Foto: www.pixabay.com

pajęczyna 1200.jpg
Czy pająków krzyżaków należy się bać?

Mamy 76 gatunków biedronek różnego kształtu i barwy. Od zwierzątek wielkości paznokcia, osiągających nawet do 8 mm długości, po te niewielkie, jak łebek szpiki. Potrafią latać z prędkością do 60 km/h. Najpopularniejsze biedronki mają owalny, wypukły kształt, a większość z nich to drapieżniki. - Miejscem życia biedronek jest roślinność zielona i niekiedy grzyby - mówi Marek Kozłowski. - W większości polują na niewielkie owady, m.in. mszyce.

Czym - poza liczbą kropek na skrzydełkach - różnią się biedronki "pięciokropki" o "siedmiokropek"? I czy biedronki gryzą? Które z nich są najbardziej niebezpieczne dla człowieka? Skąd wziął się czerwony kolor na skrzydełkach i czy biedronka wielkości człowieka byłaby w stanie się poruszać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 6.35, 7.35

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zorganizuj przestrzeń na miarę potrzeb pupila

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:30
- Z projektowaniem przedmiotów dla zwierząt jest tak, że naprawdę projektujemy jeden przedmiot dla dwóch użytkowników: zwierzaka, który z niego korzysta i człowieka, który ten przedmiot obsługuje - mówiła Krystyna Łuczak-Surówka autorka akcji "Design dla zwierząt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podróż w 72 godziny. Bratysława z lotu ptaka i budynki jak chatki z piernika

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 10:23
Często zatrzymują się tam turyści podróżujący do Austrii, Włoch i na Bałkany. My proponujemy, by zostać w tym mieście trochę dłużej. Dlaczego warto odwiedzić Bratysławę?
rozwiń zwiń