Farbowanie tkanin. Jak wydobyć kolory z natury?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 13:33
Kolor żółty uzyskamy farbując tkaninę w wyciągach z liści brzozy, olchy czy szyszek jodły. Kolor czerwony da nam borówka, czarny dziki bez, pokrzywa, natomiast kolor czarny: czeremcha, jodła, szczaw.
Audio
  • Naturalne farbowanie tkanin - jak to zrobić w domu? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kamila Dbcyak i Ola Richert w studiu
Kamila Dbcyak i Ola Richert w studiuFoto: Alicja Mucha/Czwórka

Wszystkie kolory, które znamy z historii sztuki pochodziły właśnie z przyrody. Posługiwanie się kolorami wytworzonymi syntetycznie jest stosunkowo nową sytuacją w dziejach. Jeszcze do połowy XIX w., barwy uzyskiwano w naturalny sposób. Ola Richert

Proces barwienia tkanin w sposób naturalny rozpoczynamy, jak tłumaczyła ekspertka, od pozyskiwania surowców. - Trzeba wiedzieć, które części roślin, w których miejscach i w jakich porach roku najlepiej zbierać. Mamy rośliny zielne, korzenie, czy korę drzew, dlatego tu przydaje się wiedza z zakresu zielarstwa - tłumaczyła Ola Richert, autorka bloga "Dzikie barwy". - Następnym krokiem jest przygotowanie tzw. kąpieli barwierskiej. - To "zupa z roślin", którą gotuje się wiele godzin. Potem należy ją odcedzić i na takim wywarze pracujemy.

Ola Richert tworzy paletę kolorów, które powstają właśnie na bazie naturalnych składników. Co zrobić, by - mając gotową "zupę" ufarbować tkaninę w konkretnych miejscach? Jak uzyskać konkretny odcień czy intensywność farby? Ile utrzymuje się na tkaninach zapach naturalnej farby i czym jest druk rezerważowy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Posłuchaj nagrań pozostałych części audycji, w których także bliskie spotkanie z kormoranem, oraz analiza składu wybranych produktów spożywczych. Tym razem na "tapetę" bierzemy majonez >>>

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamila Dębczak 

Data emisji: 12.10.2018

Godzina emisji: 8.15

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biedronka - kropki, które nigdy nie wychodzą z mody

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:36
Nieprawdą jest, że biedronka ma tyle lat, ile kropek na skrzydełkach. - Te chrząszcze nie przeżywają z reguły więcej niż rok, a przecież najpopularniejsze są biedronki, które mają siedem kropek - tłumaczy Marek Kozłowski, entomolog.
rozwiń zwiń