Jak samodzielnie zbudować karmnik dla ptaków?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 10:00
Najpierw zorientujmy się, jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę, tak byśmy mogli odpowiednio dobrać wielkość karmnika do planowanych gości. Jest także kilka szczegółów, o których trzeba pamiętać, by domek był trwały, ale także funkcjonalny i jednocześnie estetyczny.  
Audio
  • Przygotowujemy karmnik wraz z Marcinem Kotkiem (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Marcin Kotek i Kamila Dębczak
Marcin Kotek i Kamila DębczakFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

shutterstock szczygieł ptak ptaki 1200.jpg
Szczygieł - poznasz go po masce i akrobacjach

Jak podkreślał gość Czwórki, do zbudowania takiego domku warto wybrać drewno sosnowe, które jest powszechnie dostępne w sklepach. - Jeśli chcemy zrobić prosty karmnik szybko, potrzebujemy też gwoździ, młotka, papieru ściernego, miarki - na przykład krawieckiej, a także planów "architektonicznych" – mówił ekspert. - Budowę zaczynamy od podstawy, na którą potem będziemy sypać ziarenka. W ten sposób określimy wielkość przyszłego karmnika.

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów >>>

Ważnym elementem jest daszek osłaniający pożywienie przed opadami, możemy też skonstruować ścianki boczne, by w naszej ptasiej stołówce było cieplej. Jak zbudować karmnik od podstaw i co robić po kolei, by taki domek był trwały? Jaki rodzaj papieru ściernego wybrać? Zbudowaliśmy karmnik - zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki. W audycji także sprawdziliśmy m.in., jak przygotowywać pierogi. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Najlepszy dzień tygodnia" >>>

*** 

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak

Gość: Marcin Kotek (autor fanpejdża Hebelkowo)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 8.15

kd/pj


Czytaj także

Pustułka - kot w świecie ptaków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 14:25
- Tego ptaka nie da się niczego nauczyć – żartowali prowadzący „Najlepszy dzień tygodnia” Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie tajemnice myszołowa. Czego o nim nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:12
Są silne, zwinne i bardzo drapieżne. Spotkać je można także w Polsce, a najlepszym okresem do fotografowania ich jest właśnie zima. Sprawdzamy, jak żyją myszołowy.
rozwiń zwiń