Wszystkie tajemnice myszołowa. Czego o nim nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:12
Są silne, zwinne i bardzo drapieżne. Spotkać je można także w Polsce, a najlepszym okresem do fotografowania ich jest właśnie zima. Sprawdzamy, jak żyją myszołowy.
Audio
  • Jak żyją myszołowy i gdzie można je spotkać? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Myszołów
MyszołówFoto: Peter Adams Photography L/Shutterstock.com

Myszołowy są duże, potężne, a ich skrzydła są zaokrąglone, zakończone "palcami". Na piersi mają charakterystyczną podkowę. W locie ciężko jest jednak odróżnić te ptaki od jastrzębi Łukasz Borzycki

- Myszołowy polują na myszy, i stąd wzięła się ich nazwa - mówił Łukasz Borzycki, biolog i fotograf przyrody. Jak podkreśla, to drugi, po krogulcu, najliczniejszy ptasi gatunek w Polsce. - Zimą dostrzec je można, gdy siedzą na słupkach przy drogach, bądź liniach wysokiego napięcia i wypatrują swoich ofiar - opowiadał ekspert.

Myszołowy budują gniazda nieco mniejsze niż te, tworzone np. przez orły bieliki. - Często powstaje kilka gniazd na terytorium jednego osobnika - tłumaczył ekspert. - Robią to, by inne drapieżniki, np. kuny nie mogły przyzwyczaić się do ich lokalizacji. To także działanie przeciwko pasożytom - mówił Łukasz Borzycki.


shutterstock muflon zima 1200.jpg
Typowy muflon - gdzie go spotkasz?

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów >>>


Gdzie spotkać można myszołowy i dlaczego fakt, że są podobne do jastrzębi, bywa dla nich kłopotliwy? Jak rozmawiają ze sobą myszołowy i co wspólnego mają z sójkami? O tym w materiale reporterskim, który przygotowała Anna Hardej.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamila Dębczak

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 8.42

kd/kul

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryjówki, stroje maskujące i cierpliwość. Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:00
Fotografowanie naszych "braci mniejszych" to trudna sztuka, która wymaga poświęceń. W Czwórce o swoich doświadczeniach opowiadał nagradzany wielokrotnie młody fotograf Mateusz Piesiak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gronostaj – bezwzględny drapieżnik czy najlepszy przyjaciel?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 09:13
Choć wygląda jak urocza maskotka, to podczas nocnych polowań bezwzględnie atakuje rywali, nierzadko większych od siebie, w tym także ptaki. Czy z gronostajem można się zaprzyjaźnić?
rozwiń zwiń