X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie tajemnice myszołowa. Czego o nim nie wiesz?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:12
Są silne, zwinne i bardzo drapieżne. Spotkać je można także w Polsce, a najlepszym okresem do fotografowania ich jest właśnie zima. Sprawdzamy, jak żyją myszołowy.
Audio
  • Jak żyją myszołowy i gdzie można je spotkać? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Myszołów
MyszołówFoto: Peter Adams Photography L/Shutterstock.com

Myszołowy są duże, potężne, a ich skrzydła są zaokrąglone, zakończone "palcami". Na piersi mają charakterystyczną podkowę. W locie ciężko jest jednak odróżnić te ptaki od jastrzębi Łukasz Borzycki

- Myszołowy polują na myszy, i stąd wzięła się ich nazwa - mówił Łukasz Borzycki, biolog i fotograf przyrody. Jak podkreśla, to drugi, po krogulcu, najliczniejszy ptasi gatunek w Polsce. - Zimą dostrzec je można, gdy siedzą na słupkach przy drogach, bądź liniach wysokiego napięcia i wypatrują swoich ofiar - opowiadał ekspert.

Myszołowy budują gniazda nieco mniejsze niż te, tworzone np. przez orły bieliki. - Często powstaje kilka gniazd na terytorium jednego osobnika - tłumaczył ekspert. - Robią to, by inne drapieżniki, np. kuny nie mogły przyzwyczaić się do ich lokalizacji. To także działanie przeciwko pasożytom - mówił Łukasz Borzycki.


shutterstock muflon zima 1200.jpg
Typowy muflon - gdzie go spotkasz?

ZOBACZ TAKŻE Sokół wędrowny - wielki powrót do miast i lasów >>>


Gdzie spotkać można myszołowy i dlaczego fakt, że są podobne do jastrzębi, bywa dla nich kłopotliwy? Jak rozmawiają ze sobą myszołowy i co wspólnego mają z sójkami? O tym w materiale reporterskim, który przygotowała Anna Hardej.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kamila Dębczak

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 8.42

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryjówki, stroje maskujące i cierpliwość. Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:00
Fotografowanie naszych "braci mniejszych" to trudna sztuka, która wymaga poświęceń. W Czwórce o swoich doświadczeniach opowiadał nagradzany wielokrotnie młody fotograf Mateusz Piesiak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gronostaj – bezwzględny drapieżnik czy najlepszy przyjaciel?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 09:13
Choć wygląda jak urocza maskotka, to podczas nocnych polowań bezwzględnie atakuje rywali, nierzadko większych od siebie, w tym także ptaki. Czy z gronostajem można się zaprzyjaźnić?
rozwiń zwiń