Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 10:16
Gdy strzyżyki siedzą na gałęziach, to niemal ich nie widać. Kacper Kowalczyk nazywa je ptasimi myszami, bo są małe, szybkie i mają ubarwienie podobne do polnej myszy. 
Audio
  • Jak strzyżyk pokonał orła - opowiada Kacper Kowalczyk (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Kacper Kowalczyk opowiada o strzyżykach - ich życiu rodzinnym, jedzeniu i budowie gniazd (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Strzyżyk
StrzyżykFoto: Pixabay

- Strzyżyki to są takie ptaki, które lubią gęste zakrzaczenia i lubią nisko się w nich skradać - wyjaśnia ekspert. - To jeden z najmniejszych ptaków europejskich, bardzo szybki. Przedstawiciele tego gatunku nie przylecą raczej do karmników, bo jest tam zbyt duża konkurencja, w której niekoniecznie chcą uczestniczyć - dodaje. 


pixabay czyżyk 1200.jpg
Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Strzyżyki potrafią zabiegać o swoje, są waleczne. Jednak walkę prowadzą raczej podstępem. - Ten ptaszek może być przebiegły. Istnieje nawet pewna legenda o tym jak strzyżyk pokonał orła - wyjaśnia Kacper Kowalczyk. - Strzyżyk założył się z orłem, że będą wznosić się do słońca - ten który wyżej podleci - wygrywa. Jakim cudem wygrał maleńki strzyżyk? O tym w nagraniu materiału. 

W okresie lęgowym te ptaszki zazwyczaj żywią się owadami. Rzadko zdarza im się wzlatywać i aktywnie polować, raczej są zbieraczami. A gdzie żerują? Gdzie budują swe gniazda i jak one wyglądają? Jak samce strzyżyka zabiegają o względy samic? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Ania Hardej

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 6.19, 7.22

pj/kd

Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuropatwę każdy chce zjeść

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:10
Kuropatwa nie ma lekkiego życia. Polują na nią ludzie, lisy i kuny. W ciągu ostatnich 30 lat liczebność tego gatunku spadła o 80 procent. 
rozwiń zwiń