To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:17
Oryginalne meble, pięknie pomalowane ściany, cudne zasłony i wyszukane dodatki nie "stworzą" wnętrza, gdy nie zadbamy o punkty świetlne. Wybierzmy żarówki, które mają co najmniej 3000 kelwinów. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttestock/Olga Prava

shutterstock Amilao dziewczyna mieszkanie feng shui 1200.jpg
Dodatki do mieszkania. Jak zrobić coś z niczego?

Wybór oświetlenia do naszych mieszkań i domów to wcale nie jest łatwa sprawa. Trzeba wybrać żyrandole, kinkiety, lampki, a do nich odpowiednie żarówki. 

- Bardzo ważne jest to żeby tych punktów świetlnych, w salonie przede wszystkim, było kilka - mówi Ula Michalak, autorka bloga interiorsdesignblog.com. - Nie wystarczy jedna lampka nad stolikiem kawowym przy kanapie. To ma znaczenie przy budowaniu nastroju czy charakteru wnętrza, ale i dla naszego funkcjonowania w danej przestrzeni. 

Okazuje się, że często zapominamy o oświetleniu bocznym, o lampkach stojących gdzieś na komodzie. Często koncentrujemy się na oświetleniu sufitu. - To powoduje, że gdy potrzebujemy wyciszenia, jakiegoś nastrojowego klimatu we wnętrzu, to oświetlenie sufitowe nam tego nie zorganizuje - mówi ekspertka.

Bardzo istotnym aspektem jest też ciepło światła. - Na opakowaniach żarówek jest zawsze podana barwa światła - mówi rozmówczyni Czwórki. - Światło zimne, to to poniżej 3000 kelwinów, ono sprawia że przestrzeń jest szara, zimna jak laboratorium, bardzo sterylna. Światło ciepłe (powyżej 3000 kelwinów) jest zbliżone do światła dziennego. Na te wartości trzeba zwracać uwagę - podkreśla. 

Projektanci wnętrz wybierają światło ciepłe, od 3000 kelwinów, słoneczne, dzienne. - W jadalni warto zwrócić uwagę na wysokość oświetlenia z sufitu - żeby nie było zbyt wysoko, ani zbyt nisko - optymalna wysokość to około 80 cm nad stołem - radzi. 


Posłuchaj
04:10 czwórka ndt 30.10.2020 lampy 1.mp3 O rodzajach i cieple światła opowiada Ula Michalak, autorka bloga interiorsdesignblog.com (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 


remont 1200.jpg
Remont last minute. Zacznij teraz, zdążysz przed zimą

Okazuje się, że by zmienić wnętrze wystarczy poprzestawiać punkty świetlne w naszych przestrzeniach. Ula Michalak poleca różne rodzaje świateł dla naszego mieszkania. 

- Oświetlenie punktowe warto stosować w ciągach komunikacyjnych - w korytarzach, łazienkach, kuchniach. Jest ono bardziej robocze niż dekoracyjne - podkreśla. - Takie spoty są surowe i minimalistyczne. Ich celem jest oświetlenie drogi. 

Do salonu warto wybrać coś bardziej dekoracyjnego, w naszym stylu. Wybierając oświetlenie do łazienki powinniśmy sprawdzić jego IP - czy jest to lampa odpowiednia do pomieszczenia, w którym jest bardzo wilgotno. 


Posłuchaj
03:50 czwórka ndt 30.10.2020 lampy 2.mp3 Czym jest oświetlenie punktowe i gdzie je stosować podpowiada Ula Michalak (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Czytaj także:

Wybierając lampy do swego wnętrza musimy brać pod uwagę m.in. wysokość pomieszczenia. -Lampa nie może nam przeszkadzać - mówi ekspertka. - Ważne są też wymiary samej lampy. 

Inspiracji oświetleniowych możemy szukać wszędzie. Ula Michalak poleca by wybrać się do starych kamienic, starych bibliotek, gdzie możemy odkrywać oświetlenie w stylu art deco. 

Ciekawą propozycją jest też tradycja skandynawska, gdzie lampy stawia się w oknach. 


Posłuchaj
04:57 czwórka ndt 30.10.2020 lampy 3.mp3 Ula Michalak podpowiada gdzie szukać oświetleniowych inspiracji (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Ula Michalak (autorka bloga interiorsdesignblog.com)

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 6.30, 7.41, 8.48

pj

Czytaj także

Kwiatki w puszkach po kukurydzy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 12:07
- Warto zadbać, żeby nasze puszki były w środku białe, czyli powleczone warstwą antykorozyjną - mówi Judyta Kąkol z Pracowni RE.  W Czwórce podpowiada, które puszki wybierać, nie zagladając do środka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

DIY Hamak - jak zrobić go samemu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:29
Nawet jeżeli nie mamy ogrodu, możemy powiesić go na balkonie lub w mieszkaniu. Bo któż nie marzy o chwili relaksu we własnoręcznie wykonanym hamaku?
rozwiń zwiń