Polskie Radio
Section05
światło

NCBiR wspiera regiony w innowacyjnych przedsięwzięciach

W 1977 roku został wybudowany pierwszy na świecie światłowód telekomunikacyjny długości 9 kilometrów. Łączył dwie centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech. W Polsce pierwszy kabel światłowodowy został zaprojektowany i stworzony już rok później przez pracowników Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Historia ta ma ciąg dalszy, a jest związana ze wspólnym przedsięwzięciem fotonicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z województwem lubelskim.
Zobacz więcej na temat:  światło technika przesył danych zdrowie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NAUKA Dorota Truszczak

Ruszyła akcja "Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo"

Ustawienie świateł w ok. połowie pojazdów jest niezadowalające i niewystarczające – wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego i policji. O stanie oświetlenia samochodów, które jest szczególnie ważne w okresie zimowym, mówił w Magazynie Samorządowym dr inż. Tomasz Targosiński. Ekspert Instytutu Transportu Samochodowego zachęcał również do wzięcia udziału w akcji bezpłatnego sprawdzenia świateł na stacjach kontroli pojazdów.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja samochody zima POLSKA światło