Żegnaj, biała ściano. Wraca boazeria, lamperia, ale też wolność we wnętrzarskich wyborach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:40
- Na rynku remontów mamy teraz świetną sytuację. Niewiele nas ogranicza, zarówno pod kątem wnętrzarskim, jak i praktycznym - mówi Sylwia Czubkowska z majsterki.pl. - Zaczęliśmy w Polsce dojrzewać do większej swobody w tym, jak się urządzamy - podkreśla.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/jarmoluk
stół para kawa praca shutter 1200 Jacob Lund.jpg
Stół, ława i stolik. Wielofunkcyjny mebel w mieszkaniu

- W ostatnich latach odchodzimy od myślenia, że na coś jest moda, więc pasuje, a na coś nie ma mody, więc nie pasuje - zauważa specjalistka. - Już w naszych domach nie musi być jak w katalogu. To świetny moment, bo zaczęliśmy doceniać pewien indywidualizm w tym, jak mieszkamy. Doceniamy też to, co już kiedyś było. Wracamy do praktycznych rozwiązań, lekko je zmieniając - dodaje. 


Posłuchaj
03:58 czwórka ndt 05.03.2021 remont 1.mp3 Lamperia wraca do łask - komentuje Sylwia Czubkowska z majsterki.pl (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Lamperie nam się bardzo źle kojarzą. Przypominają lata PRL-u, kiedy to były nimi wykańczane szpitale, urzędy, szkoły, a nawet wiele mieszkań, bo tylko to było dostępne na rynku. - Te lamperie nie były przyjemne, ale działo się tak dlatego, że farby, które były wtedy używane, były mało przyjemne kolorystyczne. Królowały żółcie, szarości, zgniłe zielenie, bieliźniane róże. Dodatkowo malowane były farbami olejnymi - praktycznymi, ale bardzo brzydkimi - wspomina rozmówczyni Oliwii Krettek. - A sama lamperia jest bardzo fajnym wnętrzarskim rozwiązaniem. 

Sylwia Czubkowska podkreśla, że lamperia podsuwa nam wiele praktycznych i wizualnie ciekawych rozwiązań. - Pozwala podzielić ścianę na dwie części, np. na dole ciemniejsza, na górze jaśniejsza, co świetnie sprawdza się w domach, w których mieszkają dzieci czy zwierzęta - opowiada. - Dzięki lamperii możemy też zaszaleć kolorystycznie, górę zostawiając jasną, sprawiamy, że nie zaciemniamy pomieszczenia, a na dole możemy eksperymentować z wzorami i odcieniami. 


para mieszkanie podłoga minimalizm 1200x660.jpg
Mój kawałek podłogi. Naprawić czy wymienić?

Z XX wieku wracają nie tylko lamperie, ale i fototapety, szalenie modne w latach 90. widoki nadmorskich gorących plaż czy jesienne, górskie widoczki. - Może do tych wzorów nie chcemy dziś wracać, ale ich wachlarz bardzo się wzbogacił - mówi specjalistka z majsterki.pl. - Pojawiają się wzory industrialne, kwiatowe, orientalne, nawiązujące do malarstwa - wymienia. 


Posłuchaj
04:27 czwórka ndt 05.03.2021 remont 2.mp3 Fototapeta powraca - komentuje Sylwia Czubkowska (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Producenci otwarci są też na nasze autorskie propozycje. Można zamówić fototapetę o wzorze, jaki się chce i dokładnym wymiarze. - Takie fototapety świetnie sprawdzają się również w niedużych wnętrzach. Są nowoczesne, wytrzymałe, wodoodporne - wymienia zalety specjalistka. - Możemy ich użyć nawet w kuchni czy łazience. 

Dziś wybór jest bardzo duży. Producenci też dostosowują się do klientów, chętniej wypuszczają krótkie serie tapet o danym wzorze. 

Sylwia Czubkowska zwraca też uwagę na ogromną rolę tapet, które niektórzy wymieniają nawet kilka razy w roku. Zauważa, że połączenie tapet z boazerią np. w pokoju dziecięcym, jest prostym rozwiązaniem, by pomieszczenie "rosło" razem z dzieckiem. 

Czytaj także:

Ostatnio dużym powodzeniem cieszą się też panele 3D, ale i boazeria w nowoczesnej formule - z innego drewna, malowana. - Już nie instalujemy boazerii w całym pomieszczeniu, tylko na wybranym fragmencie ściany np. w kuchni przy stole - mówi rozmówczyni Czwórki. - Jeśli chodzi o panele, to modne są te tapicerowane, w przeróżnych kształtach. Można je wykonać samemu albo kupić - dodaje. - Wiele osób buduje z nich zagłówki łóżek - to fajne, przyjemne i wygodne rozwiązanie. 


Posłuchaj
03:58 czwórka ndt 05.03.2021 remont 3.mp3 Boazeria, panele 3 D i inne pomysły - podpowiada specjalistka od remontów (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

Lamperia, boazeria, fototapeta, panele to niejedyne rozwiązania, jakie proponuje rynek. Przed remontem warto sprawdzić takie rozwiązania jak szablony malarskie, lakiery wykończeniowe do farb, pełne brokatu, farby metaliczne, magnetyczne, tablicowe czy tynki strukturalne. - Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać przed decyzją - poleca specjalistka. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek 

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 6.28, 7.33, 8.44

pj

Czytaj także

Trendy w polskim designie. Kiedy biała ściana nie wystarcza

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 10:30
Do łask wraca boazeria ścienna. Coś, co jeszcze niedawno kojarzyło się z kiczem i okresem PRL-u, dziś jest jednym z najmodniejszych rozwiązań dekoratorskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tapicerowane meble - wygodne by usiąść wiele tysięcy razy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:46
Tapicerowane meble mają ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu wnętrza. Zapewniają ciepło i przytulność - a jak wybrać odpowiednią tkaninę tapicerską?
rozwiń zwiń