Mój kawałek podłogi. Naprawić czy wymienić?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 10:40
Rynek pokryć podłogowych pęka w szwach. Nie jest łatwo wybrać coś, na miarę naszych potrzeb i o przystępnej cenie. Jak więc zdecydować się na najbardziej komfortowe rozwiązanie?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: wavebreakmedia/Shutterstock.com
lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Podstawowy podział pokryć podłogowych to trzy kategorie - mówi Krystian Mirosław Orlański kierownik kategorii produktów z firmy Castorama.

  • płytki ceramiczne,
  • podłogi drewniane, drewnopochodne,
  • pokrycia miękkie - dywany, wykładziny dywanowe.

- W ostatnich latach pojawiła się czwarta kategoria: miks podłóg z tworzyw sztucznych z podłogą drewnianą - czyli panele winylowe.


Posłuchaj
04:45 czwórka ndt 26.02.2021 podłoga 1.mp3 Z czego możemy wybierać kupując podłogę - doradza ekspert, Krystian Mirosław Orlański (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

- Najczęściej spotykamy się z podłoga z płytek ceramicznych czyli płytek gresowych, lub z podłogą drewnianą z desek czy paneli laminowanych - ocenia. - Najtańszym zaś sposobem odnowienia podłóg jest kupienie wykładziny - dywanowej lub pcv, w markecie za kilkanaście złotych za metr - dodaje. 

Specjalista radzi, że zawsze przed położeniem nowej podłogi musimy sprawdzić jaki jest stan starej. Jeśli nowe porycie chcemy kłaść np. na stare deski czy płytki, to musimy sprawdzić ich stabilność. - Jeśli wszystko jest w porządku to możemy kłaść nową podłogę. Pod wykładziny dywanowe stosuje się jeszcze podkład tzw. pianomat. On powoduje, że wykładzina staje się miękka, bardzo przyjemna w chodzeniu, ona się lekko ugina pod stopą - wyjaśnia rozmówca Czwórki. 

Największą oszczędność pieniędzy daje wykładzina pcv. - Tu pozostaje kwestia gustu i upodobań. Te wykładziny często mają mocno nasycony wzór, który może nam się szybko opatrzeć - zwraca uwagę Krystian Mirosław Orlański. - Moim zdaniem bardziej uniwersalne są te wzory desek które mamy na panelach laminowanych czy winylowych, lub też wzory płytek - dodaje. 

Wykładziny mają różną grubość, wszystkie dane znajdziemy w ich opisach technicznych. To, na co należy zwracać uwagę to grubość wykładziny, grubość warstwy ścieralnej. 


PRZECZYTAJ: Sposób na własne mieszkanie

Jeśli nie chcemy zakrywać podłogi możemy podjąć się renowacji starych desek czy kafli. Na rynku jest mnóstwo specjalistycznych farb do malowania płytek. - Przy tych farbach koszt będzie trochę wyższy niż zwykłej farby do ścian - mówi specjalista. 

Przed renowacją trzeba dobrze zweryfikować stan podłogi. - Niestety nie istnieją działania, które przywrócą świetność panelom laminowanym, z uwagi na konstrukcje tego typu podłogi - mówi Krystian Mirosław Orlański. - Niewielkie ubytki w podłodze drewnianej możemy sami uzupełnić, następnie zeszlifować papierem ściernym, polakierować lub zaolejować. Gdy podłoga jest mocno zniszczona, na całej powierzchni to wtedy najlepiej zdecydować się na cyklinowanie. Fachowiec zeszlifuje całą wierzchnią warstwę, uzupełni ubytki i polakieruje - wyjaśnia. - To niestety dość kosztowna usługa. 


Posłuchaj
03:06 czwórka ndt 26.02.2021 podłoga 2.mp3 Naprawa czy wymiana podłogi? - podpowiada Krystian Mirosław Orlański (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 salon dywan 1200.jpg
Perski, shaggy czy rabbit - jaki dywan wybrać by było przytulnie

Panel winylowy? 

To dość nowy produkt na rynku, alternatywa dla paneli laminowanych. - Panele winylowe, w przeciwieństwie do laminowanych, gwarantują nam pełną wodoodporność - zauważa ekspert. - możemy ich swobodnie używać w łazience, w kuchni, możemy je zalewać dowolną ilością wody i one nam nie przepuszczą, nie odkształcą się pod wpływem wilgoci - podkreśla. 


Posłuchaj
03:16 czwórka ndt 26.02.2021 podłoga 3.mp3 O właściwościach paneli winylowych - Krystian Mirosław Orlański, kierownik kategorii produktów z firmy Castorama (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)

 

Specjalista zauważa, że takie panele to typowy produkt DIY. Możemy położyć je sami, a jedynym narzędziem, które będzie nam niezbędne, będzie nożyk do tapet. Rozmówca Oliwii Krettek poleca przyglądać się technicznym parametrom wybieranych paneli. Obok wyboru dekoru powinniśmy zerknąć na jakość produktu, grubość i grubość warstwy ścieralnej, ale też tzw. parametry klasy użytkowej. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 6.28, 7.38, 8.46

pj

Czytaj także

Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tapicerowane meble - wygodne by usiąść wiele tysięcy razy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:46
Tapicerowane meble mają ogromne znaczenie w tworzeniu klimatu wnętrza. Zapewniają ciepło i przytulność - a jak wybrać odpowiednią tkaninę tapicerską?
rozwiń zwiń