Co łączy słonia, krowę i szczura? Rekordziści z najlepszym węchem na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 16:08
Mogłoby się wydawać, że w rankingu na najlepszy węch wygrywa pies, ale chociaż znajduje się wysoko na tej liście, ustępuje miejsca słoniowi. Człowiek jako gatunek plasuje się daleko za koniem czy krową.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: JRP Studio/Shutterstock.com

shutterstock sowa kamuflaż 1200.jpg
Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

Węch w świecie zwierząt jest najczęściej najlepiej rozwiniętym zmysłem. Ma trzy podstawowe funkcje, m.in. lokalizowanie źródła pokarmu. - Umożliwia także wyczuwanie potencjalnych przeciwników i znajdowanie optymalnych partnerów - tłumaczyła Anna Węgrzynowicz z Działu Edukacji warszawskiego zoo. - We wszystkich trzech funkcjach podstawą jest przetrwanie gatunku.

Posłuchaj
09:26 czwórka ndt zwierzęta.mp3 Który gatunek na świecie ma najlepszy węch? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Na podium w rankingu gatunków zwierząt z najlepszym węchem znajdują się słonie, szczury i krowy, a tworząc to zestawienie bierze się pod uwagę m.in. ilość receptorów węchowych. - Najwięcej węchowych komórek receptorowych posiadają słonie, czyli największe zwierzęta lądowe na świecie - tłumaczyła Anna Węgrzynowicz. - Przyczyną może być fakt, że słoń ma także najdłuższy nos, czyli trąbę. Odległość od źródła pokarmu do mózgu jest więc największa, a zmysł ten musi być wyczulony - podkreślała.

Czytaj także:


shutterstock Antarktyda pingwiny 1200.jpg
Doskonali ojcowie w świecie zwierząt. Podium dla pingwinów. A w Polsce?

Jak tłumaczyła, są jednak zwierzęta mniejsze, posiadające mniejszą liczbę receptorów, które jednocześnie potrafią wyczuwać zapach z dalszych odległości. - Do takich gatunków należy na przykład krowa, potrafiąca wyczuć zapach nawet po 9 km - mówiła Anna Węgrzynowicz. - Rekordzistami są też owady. Istnieją motyle i ważki, które receptory węchowe mają na czółkach i odczuwają feromony przedstawicieli swojego gatunku z odległości kilkunastu kilometrów.

Czytaj także: 

Pod kątem znajdowania narkotyków i innych niedozwolonych substancji szkoli się nie tylko psy, ale i... pszczoły. To mądre owady, które można "przyuczyć" do takich poszukiwań. Anna Węgrzynowicz

W zależności od środowiska, w którym żyją, zwierzęta stawiają na różne zmysły, jednak wzrok najczęściej nie jest priorytetem. - Drobne ssaki, żyjące w norkach, jak ryjówki czy krety po prostu go nie potrzebują - podkreślała ekspert. Jak wyliczała, dobry węch mają za to psy. - Mają kilkukrotnie więcej receptorów zapachowych niż ludzie, potrafią nie tylko wyczuwać o wiele więcej zapachów, ale także sporo z nich rozróżniają - mówiła Anna Węgrzynowicz. - Jako gatunek skupiamy się na bodźcach wzrokowych i słuchowych, jednak węch wciąż przydaje nam się w celu przetrwania, wyczuwamy np. spaleniznę. Na co dzień jednak wykorzystujemy węch głównie w celach estetycznych, m.in. po to, by docenić piękne perfumy bądź aromat potraw. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 07.05.2021

Godzina emisji: 6.31, 7.23

kd

Czytaj także

Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:59
- Doskonale kamuflują się kałamarnice czy kraby, a także niektóre sowy - tłumaczyła Martyna Walerowicz, popularyzatorka nauki. Jak się okazuje, kameleony wcale nie zmieniają koloru po to, by ukryć się przed potencjalnym wrogiem.  
rozwiń zwiń