Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:00
Polesie to kraina słynąca z pięknych lasów i licznych zbiorników wodnych. Prawdziwym skarbem tego regionu są żółwie błotne, jedyne, które żyją na wolności w naszym kraju.
Audio
  • Jak wygląda życie polskich żółwi błotnych, jak możemy je chronić? - wizyta z Poleskim Parku Narodowym (Czwórka/Co Was kręci)
Żółw
ŻółwFoto: wikimedia.commons/fot.4028mdk09

Polesie to idealne miejsce dla błotnych żółwi. Lasy, jeziora, zalewy i inne zbiorniki stanowią doskonałe środowisko dla tych prowadzących wodno-ziemny tryb życia zwierząt. - Mamy na Lubelszczyźnie to szczęście, że właśnie u nas znajdują się największe skupiska żółwi błotnych w Polsce - mówi Wiesław Piotrowski z Poleskiego Parku Narodowego.

Dorosłe żółwie błotne osiągają od 20 do 25 cm długości, ważą nawet 1,5 kg i żyją do ponad 100 lat. Mają dwa pancerze: górny, chroniący grzbiet, zwany karapaksem i plastron, który osłania brzuch. Na ich nogach i ogonie znajdują się także niewielkie rogowe tarczki. Mimo tych "zabezpieczeń" wiele młodych żółwi ginie w ciągu pierwszych tygodni życia. Główną przyczyną jest oczywiście działalność człowieka. - Melioracje, osuszanie terenów - wymienia Piotrowski. - To wszystko sprawia, że biotop żółwi się zmienia.

Czytaj także: Zwierzęta, które podróżują na koniec świata, by znaleźć dom <<<

Dziś żółwie to gatunek zagrożony wyginięciem, dlatego stworzono dla nich Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego, do którego trafiają młode osobniki w okresie jesiennym. - To zwierzęta, które najpóźniej się wykluły i były najsłabsze - opowiada ekspert. - Część z nich przez pewien czas musi przebywać w specjalnych inkubatorach.

Niestety wiele żółwi ekolodzy znajdują w wielkich miastach na terenie całego kraju. To najczęściej zwierzęta porzucone przez ludzi, którzy znudzili się nimi, bądź nie byli przygotowani na to, że żółw długo żyje, a jednocześnie nie przytula się, nie macha ogonem i nie jest "idealną zabawką dla dzieci". Dlatego, jak przyznaje Piotrowski, ważna jest edukacja. - Dzięki temu na terenach objętych naszą opieką znajdujemy niewiele porzuconych żółwi. To sporadyczne przypadki - mówi ekspert.

W "Co was kręci" Czwórka odwiedziła Poleski Park Narodowy, a także tamtejsze Centrum Edukacyjne. By dowiedzieć się więcej o żółwiach błotnych, ich życiu i ciekawostkach z nim związanych, a także o tym jak je chronić i dlaczego warto to robić, wysłuchaj nagrania audycji.

(kd. ac)

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta też bywają nieśmiałe

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 17:00
Polacy uwielbiają zwierzęta domowe. Okazuje się, że odczuwają one nie tylko przywiązanie do swoich właścicieli, ale także m.in. dobrze ludziom znaną nieśmiałość. Sprawdził to dla Was Karol Pawłowicki.
rozwiń zwiń