Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:07
Hodowane przez pszczelarzy pszczoły miodne stanowią tylko niewielką część wszystkich owadów zapylających. Jak się okazuje, większość z nich to gatunki żyjące dziko, które nie tworzą zorganizowanych społeczności. 
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjne
Pszczoły, zdjęcie ilustracyjneFoto: ARLOUK/Pixabay.com

rzepak pszczoły1200.jpg
Czekasz na miód? Pszczoły właśnie zaczynają pracę

Co najmniej 30 proc. żywności, którą na co dzień spożywamy, zawdzięczamy pszczołom i innym owadom zapylającym. W Polsce dzicy zapylacze mieszają głównie w ziemi, ale lubią także gniazdować w zboczach skarp, poszyciach dachowych, elewacjach starych budynków. To nie tylko pszczoły.

Czytaj także:

- W europejskich warunkach to głównie owady, m.in. muchówki, chrząszcze, mrówki, motyle, obok pszczół. Na świecie to także ptaki, ssaki, jak nietoperze, ale i m.in. niektóre jaszczurki - tłumaczyła biolog Justyna Kierat. - Zapylacze zazwyczaj szukają w kwiatach pożywienia, czyli olejków roślinnych, a w momencie, gdy wchodzą w kontakt z kwiatem, pyłek przylepia się do ich ciała i zostaje przeniesiony - opowiadała.

pszczoły_1200.jpg
Czy pszczoły wyginą - zostało im tylko 20 lat?
Posłuchaj
05:04 _PR4_AAC 2021_04_16-06-13-31.mp3 Dzicy zapylacze - owady, których los nie zależy od człowieka (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Czytaj także:

W Polsce trwa właśnie sezon zapylania kwiatów. - I to od wczesnej wiosny - mówiła ekspert. - Zarówno rośliny, jak i owady, które je zapylają "wymieniają" się jednak. Dziś aktywne są młode królowe trzmieli, a także pierwsze robotnice. Łatwo je rozpoznać, bo królowe są duże, a robotnice znacznie mniejsze - tłumaczyła Justyna Kierat. - Warto też zwrócić uwagę na pszczolinki, czyli odmianę pszczół dziko żyjących w ziemi.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata JakubowskaSzymon Jaworski

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 6.15 

kd

Czytaj także

Echolokacja. Po dźwięku do celu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
Ludzie, kiedy chcą coś zlokalizować, korzystają ze wzroku. Niektóre zwierzęta wykorzystują swój dar echolokacji i dzięki niemu do celu docierają... po dźwięku. 
rozwiń zwiń