Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 12:59
- Doskonale kamuflują się kałamarnice czy kraby, a także niektóre sowy - tłumaczyła Martyna Walerowicz, popularyzatorka nauki. Jak się okazuje, kameleony wcale nie zmieniają koloru po to, by ukryć się przed potencjalnym wrogiem.  
Zdj. ilustracyjneSowa
Zdj. ilustracyjne/SowaFoto: Shutterstock.com/Jill Lang

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
Dzicy zapylacze. Tajemnice owadów, którym wiele zawdzięczamy

- Głównym zadaniem kamuflażu jest utrudnienie wykrycia albo ogólne zmylenie przeciwnika - tłumaczyła Martyna Walerowicz, popularyzatorka nauki. Jak podkreślała, nie każdy kamuflaż służy jednak "wtopieniu się w tło". - Niektóre gatunki upodabniają się do innych, bardziej drapieżnych, by odstraszać potencjalnych wrogów - tłumaczyła. 

Posłuchaj
08:11 kamuflaż czwórka NDT 23042021.mp3 Po co zwierzętom kamuflaż i jak to robią mistrzowie tej sztuki? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

octopus kałamarnica ośmiornica 1200.jpg
Kałamarnica olbrzymia. Jak naprawdę żyje mityczny Kraken?

Wyróżnia się trzy rodzaje kamuflażu: wtapiający, mimikrę i kamuflaż ruchowy bądź zapachowy. - Ten pierwszy jest najbardziej rozpowszechniony i korzysta z niego najwięcej zwierząt, w tym gatunek ludzki - wymieniała Martyna Walerowicz. - Strój moro, w którym poruszają się żołnierze, także jest rodzajem kamuflażu - opowiadała. - Inne przykłady to sarny, których kolory przypominają barwy lasu, sowy, których upierzenie nie odróżnia się od kory drzew, ale także fenki czy lwy, przypominające piaski pustyni. Mamy kraby, przyczepiające do siebie fragmenty rafy koralowej, przezroczyste ryby, których nie widać w wodzie, ale i kałamarnice, które idealnie wtapiają się w otoczenie. 

Czytaj także: 

Mimikra to kamuflaż, który polega na udawaniu innych zwierząt bądź przedmiotów - jak robi to na przykład patyczak, który nawet porusza się w rytm wiatru, by imitować gałązkę. Niektóre zwierzęta imitują dźwięki i zapachy innych gatunków. - W tym przypadku mistrzowski jest pewien gatunek ciem, żyjących w USA. W procesie ewolucji nauczyły się one naśladować odgłosy innych ciem, niesmacznych dla nietoperzy - opowiadała. Najbardziej znane ze swoich umiejętności kamuflowania się są kameleony, tymczasem - jak przekonuje gość Czwórki, dla nich takie ukrywanie się wcale nie jest ewolucyjnym priorytetem. - Kameleon wcale nie zmienia koloru po to, by się ukryć. Zwierzęta te komunikują się w ten sposób między sobą - tłumaczyła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 23.03.2021

Godzina emisji: 6.30, 7.32

kd

Czytaj także

Niedoceniane trzmiele. "To dzięki nim mamy pomidory"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:54
Trzmiele, choć przez wielu mylone są z bąkami, to bardzo uroczy kuzyni pszczół. Te "ogromne puchate kulki" są bardzo pożyteczne. Jak tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych, to właśnie im zawdzięczamy... pomidory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Delfiny w Bałtyku i w rzekach. Co one tam robią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:29
- Delfiny żyją relatywnie długo, bo i 50 lat. Szukają przygód, bo to bardzo inteligentne zwierzęta - mówi profesor Piotr Tryjanowski, zoolog. - Czasem kompas im się gubi i wpływają do morza Północnego i do Bałtyku. Wcale nie tak rzadko - dodaje. 
rozwiń zwiń