"Głośniej niż decybele" - tak niesłyszący słyszą muzykę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 14:08
- Osoby słyszące po prostu słyszą muzykę. Natomiast ludzie głusi czują ją całym swoim ciałem - tłumaczył w rozmowie z Czwórką Krzysztof Kotyniewicz, prezes Polskiego Związku Głuchych.
Jak osoby niesłyszące i niedosłyszące odbierają muzykę?
Jak osoby niesłyszące i niedosłyszące odbierają muzykę?Foto: Shutterstock.com

Jak tłumaczył gość Czwórki osobom niesłyszącym, podobnie jak słyszącym, zdarza się na co dzień słuchać muzyki, a nawet tańczyć do niej. - Różnica jest tylko taka, że niesłyszący stawiają głośniki na podłodze i poruszają się blisko nich - mówił Krzysztof Kotyniewicz. - Chodzi o to, by basy bardziej się roznosiły. Osoby głuche tańczą tak samo jak słyszące - podkreślał. 

W odbiorze muzyki pomaga także tłumaczenie tekstów piosenek na język migowy. Jak podkreślał gość Czwórki, każda inicjatywa, która otwiera kolejne drzwi kultury dla osób niesłyszących jest cenna i niezwykle pożądana.

Dlatego wystartowała kampania społeczna Polskiego Związku Głuchych, którą promuje teledysk zespołu Unmute do utworu "Głośniej niż decybele". Ten numer został także zgłoszony do kolejnej odsłony Konkursu Piosenki Eurowizji. - Utwór miał premierę 19 września, czyli w Międzynarodowym Tygodniu Osób Głuchych, muzykę stworzył Michał "Foks" Król, a tekst Michał Pakuła - podkreślał gość Czwórki. ​- Zespół Unmute ten tworzy pięć osób głuchych lub niedosłyszących: Zuzanna Szymańska, Jakub Stanisławczyk, Magdalena Wdowiarz, Julia Kramek i Alina Jagodzińska.

Osią utworu jest promowanie wiedzy dotyczącej życia i problemów osób niedosłyszących i niesłyszących. - Piosenka jest po prostu o tym, że mamy dość ograniczeń, ciągłego dopominania się o język migowy. Chcemy aktywnie i w pełni uczestniczyć w kulturze, pragniemy, by nasz głos był słyszalny - mówił gość Czwórki. - Warto skończyć z ograniczeniami dotyczącymi braku wiedzy m.in. o języku migowym - tłumaczył Krzysztof Kotyniewicz. Mam nadzieję, że ta ewolucja już się dzieje - podkreślał.

Źr. ZG PZG. UnMute; Głośniej niż decybele

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Gość: Krzysztof Kotyniewicz (prezes Polskiego Związku Głuchych)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 8.15

kd

Czytaj także

Nirvana. 30-lecie albumu "Nevermind" - tajemnice klipów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:00
30 lat temu "Nevermind", druga płyta Nirvany, pojawiła się na rynku fonograficznym. Towarzyszą jej cztery klipy, trzy z nich nakręcił Kevin Kerslake. 
rozwiń zwiń