"MigaMY" - czyli jak rozmawiać z Głuchym?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 17:00
W naszym otoczeniu często nie zwracamy uwagi na tę społeczność. Mijamy ich, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Warto dowiedzieć się, jak kontaktować się z osobami niesłyszącymi, nawet nie znając języka migowego. W tym ma pomóc projekt "migaMY".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ New Africa

Posłuchaj
.osoby niesłyszące niesłyszący język migowy dłoń 1200.jpg
Niepodległa uczy migać. To niełatwy język

- "MigaMY" stworzyłyśmy z myślą o osobach niesłyszących i ich kulturze. Jako zespół chcemy pokazać społeczeństwu problemy Głuchych, a przede wszystkim pokazywać ich nie przez pryzmat niepełnosprawności, a jako ludzi, którzy po prostu posługują się innym językiem niż słyszący. Mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić oraz pomożemy dostrzec społeczeństwu sens znajomości kilku zwrotów w PJM, czy zasad savoir-vivre’u w rozmowie z Głuchymi - mówią pomysłodawczynie projektu: Wiktoria Wójtowicz, Agata Szpila i Maria Błażewska.

Posłuchaj
13:47 Czwórka/Dajesz Radę migaMY 10.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o projekcie "migaMY" (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Jeśli w swoim otoczeniu nie mamy osoby Głuchej, to nie do końca zdajemy sobie sprawę jak z kimś takim się dogadać i porozumiewać, a nasze doświadczenie opiera się na migającej pani w rogu ekranu telewizora. Jak przekonują goście audycji, oprócz języka migowego istnieje wiele możliwości porozumiewania się z osobami niesłyszącymi. - Gdy jesteśmy blisko, możemy zwrócić uwagę takiej osoby, klepiąc ją w ramię - mówi Maria Błażewska. - Będąc nieco dalej, możemy pomachać, gdy nie ma innej możliwości, możemy zgasić i zapalić światło, dając znać, że chcemy się z taką osobą skomunikować.


Źr. YouTube/ Dlaczego Głusi tak migają?/ Iwona Cichosz w PJM


Najprostszym sposobem jednak jest napisanie informacji na kartce lub w telefonie. Wtedy szybko się porozumiemy i przekażemy wiadomość. Możemy też się zetknąć z osobami niedosłyszącymi, które noszą aparat, wtedy w komunikacji z nimi warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba utrzymywać kontakt wzrokowy i nie zasłaniać twarzy, tak żeby ruch naszych warg był widoczny. - Zwracając się do takiej osoby, nie ma konieczności mówienia głośniej, bo to nic nie da - tłumaczy Marysia Błażewska. - Możemy mówić nieco wolniej, ale nie przesadnie, tak, żeby niedosłyszący rozmówca nie poczuł się niemiło.

Często spotykamy się z różnymi stereotypami odnośnie Głuchych. Wiele z nas nie rozumie ani nie zna takiej osoby i wielu rzeczy nie wie. Podobno dużym nietaktem jest nazwanie osoby niesłyszących - głuchoniemymi. Bo to nieprawda, osoba niesłysząca może nieźle mówić. - Przede wszystkim chodzi też o to, że kiedy mówimy "osoba głuchoniema" mówimy o tym, że nie dość, że jest głucha, to nie może mówić, a to nieprawda - wyjaśniają goście audycji. - Osoby Głuche bardzo dobrze posługują się PJM-em, czyli językiem migowym i własnym językiem, dzięki czemu mają swoje zdanie, mogą je wyrażać - dobrze o tym pamiętać.


język migowy głochoniemi 1200.jpg
Damian Rzeźniczak - język migowy tworzy społeczność- Głuchych

Posłuchaj także:


Niewielu wie, że nie ma uniwersalnego języka migowego. - Języków migowych na świecie jest bardzo dużo, więc nie ma jednego języka, którym możemy się porozumiewać w różnych krajach. W każdym państwie jest inny i odrębny język migowy i one się bardzo różnią - mówi Agata Szpila. - Polski język migowy ma inną gramatykę niż mówiony język polski i przy miganiu kiedy wypowiadamy migane słowa, mogą być one nieco przestawione.

Tak, jak osoby słyszące, Głusi mogą mieć prawo jazdy i prowadzić samochód. - Niektóre badania wręcz dowodzą, że osoby niesłyszące są uważniejszymi kierowcami, ponieważ nie rozprasza ich telefon, czy grająca muzyka - tłumaczy Maria Błażewska. - Za to mają wyostrzony zmysł wzroku, dzięki czemu zauważają, że na przykład samochody rozjeżdżają się kiedy jedzie karetka.

Okazuje się, że osoby niesłyszące mogą tańczyć i śpiewać, czego przykładem jest Iwona Cichosz, która brała udział w "Tańcu z gwiazdami" i doszła do finału, nie posługując się aparatem. Pokazuje to, że w świecie ciszy nie ma ograniczeń.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Wiktoria Wójtowicz, Agata Szpila, Maria Błażewska (migaMY)

Data emisji: 10.03.2021

Godz. emisji: 14.10

aw


Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seniorzy w pandemii. Jak możemy im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 20:40
Dobre chęci na złe czasy - to jak najbardziej pożądana dziś postawa, dlatego zachęcamy Was, by dołączyć do akcji Czwórki #pomagamseniorom. Ośrodki pomocy społecznej łączą seniorów i wolontariuszy, którzy mieszkają w okolicy i są gotowi nieść pomoc. Można m.in. zrobić zakupy, ale też zwyczajnie porozmawiać przez telefon z samotnym seniorem.
rozwiń zwiń