Akcja Big Jump. "Rzeki i morza są ważne. Zwróć na nie uwagę"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 09:40
- To akcja edukacyjna. Swój symboliczny gest na rzecz ochrony przyrody może wykonać każdy, niezależnie gdzie się znajduje - nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody - mówił Przemysław Nawrocki z WWF Polska. 
Akcja Big Jump ma uświadamiać, jak ważne są zbiorniki wodne
Akcja Big Jump ma uświadamiać, jak ważne są zbiorniki wodneFoto: Shutterstock.com/Dmitry Molchanov

- Niestety, zbiorniki wód słodkich w Polsce są już bardzo silnie przekształcone przez człowieka, można powiedzieć, że zatrute - tłumaczył Przemysław Nawrocki z WWF Polska. - W większości przypadków ich stan jest zły, a zaledwie ok. 20 proc. rzek w Polsce zachowało swój naturalny charakter - wyliczał.

Jak tłumaczył, każdy z nas może pomóc rzekom, m.in. na co dzień po prostu nie zaśmiecając ich wód. - Zaś systemowo możemy również przywracać utracone elementy, a w Polsce powstał także program renaturyzacji rzek - wyliczał ekspert. - Na co dzień wydaje nam się, że kolejny papierek czy pojedynczy śmieć niczego nie oznaczają, ale w szerszej skali okazuje się, że po cichu zaczynamy tracić największy skarb, jaki mamy, czyli bogactwo przyrodnicze planety. Gwałtownie maleją populacje zwierząt, a wraz z tym posuwa się wymieranie kolejnych gatunków. Już w tej chwili ponad milion z nich zagrożonych jest wymarciem - podkreślał Przemysław Nawrocki.

Posłuchaj
09:02 czwórka wwf 2022_07_08 08_05_44_PR4_najlepszy_dzien_tygodnia.mp3 O akcji "Big Jump" opowiada Przemysław Nawrocki (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Dlatego zbliża się także niezwykłe wydarzenie, "Big Jump", którego organizatorami są Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, WWF Polska i kolektyw Siostry Rzeki. Kampania ma się odbywać na terenie całej Europy, w Polsce rozpocznie się już 11 lipca po godz. 15.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WWF Polska (@wwfpolska)

Swój symboliczny gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy, niezależnie gdzie się znajduje - nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Organizatorzy zapraszają do wejścia do wody całe rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, żeglarzy, wędkarzy, artystów.

- Wszyscy wskakujemy do jezior, rzek i mórz, albo chociaż zanurzamy w wodzie dłonie, by pokazać swoje zaangażowanie w ochronę zbiorników wodnych. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, w ten sposób pokażemy, że ważne są dla nas czyste rzeki i jeziora - mówił gość Czwórki. - Tak, by pokazać, że ochronimy przyrodę dla przyszłych pokoleń - mówił Przemysław Nawrocki. - Chodzi o to, by zaangażować jak największą grupę ludzi, edukować i uświadamiać, że przyroda jest ważna. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska

Gość: Przemysław Nawrocki (WWF Polska, specjalista ds. wód i gatunków)

Data emisji: 08.07.2022

Godzina emisji: 7.14

kd

Czytaj także

Pieczony czosnek - dla smaku i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 10:05
O zdrowotnych właściwościach czosnku wiemy bardzo dużo. Nie tylko buduje odporność naszego organizmu, ale też jest naturalnym antybiotykiem. Jednak nie każdy może jeść surowy czosnek, więc jego pieczona wersja jest świetną alternatywą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chimichanga - jak przygotować ją samodzielnie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 12:10
Chimichanga - ulubione danie jednego z superbohaterów: Deadpoola - powstała podobno przez przypadek i jest uwielbiana przez fanów kuchni meksykańskiej. Sprawdzamy, jak przyrządzić ją we własnej kuchni. 
rozwiń zwiń