Klatka po klatce. Zbliża się Warszawski Festiwal Filmów Animowanych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 12:00
Rzeźbiona - klatka po klatce - w kłodzie drewna historia ludzkości to  jeden z najciekawszych punktów programu Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. - "Of Wood" Owena Klatte'a to opowieść dosłownie wyryta dłutem. Mówiąc kolokwialnie "opadła mi szczęka", kiedy obejrzałam ten film, mówi Ewelina Leszczyńska, współtwórczyni festiwalu. 
Tegoroczna odsłona Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych rozpocznie się 26 i potrwa do 31 października. (zdj. ilustracyjne)
Tegoroczna odsłona Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych rozpocznie się 26 i potrwa do 31 października. (zdj. ilustracyjne)Foto: Chaosamran_Studio/Shutterstock.com

Ecce Homo: Klatte, Kluz, Kantor

W tym roku na festiwal nadesłano 400 zgłoszeń z całego świata. Wyłoniono z nich 33 filmy, które będą pokazywane w czterech  blokach projekcji konkursowych. - Animacja Klatte’a będzie pokazywana w sekcji Ecce Homo. Ten blok zaaranżowałyśmy tak, żeby znalazły się w zaangażowane społecznie, mocne filmy o człowieku. Otworzy go poruszający dokument o efekcie ludzkich decyzji - "Było sobie morze" Joanny Kozuch - opowiadający o historii Morza Aralskiego. Morza, które wyschło. Są tam świetne wywiady i piękna realizacja wizualna - opowiada gość Czwórki. W tym bloku pokazany zostanie też jeden z najczęściej nagradzanych w tym roku filmów "Letter to a Pig" w reżyserii Tal Kantor, będący opowieścią o liście napisanym do świni przez ocalałego z Holocaustu człowieka oraz o stosunku młodego pokolenia do historii.

Family Moves: Keret, kijek i Adamski

Sekcja Family Moves, która najczęściej zdobywa Grand Pix, oparta jest na złożonych i zawiłych strukturach relacji rodzinnych. - Jak co roku mamy tu mocne tytuły, ale przede wszystkim chciałam polecić film, który został wyreżyserowany przez dobrze znanego i uznanego w Polsce pisarza Etgara Kereta. "A brief history of us" zaskakuje formą i poruszającą historią międzyludzkich relacji. To film rysunkowy, bardzo subtelnie wykorzystujący kolor - mówi współtwórczyni festiwalu. - Zaprezentujemy też "Slow Light", obraz jednego z najbardziej rozpoznawalnych duetów polskiego świata animacji Kijek i Adamski. Nie chcę zdradzić tematu, bo on jest najważniejszy w tym filmie.  

'Of Wood' trailer (Owen Klatte, USA) | LIAFanimation


Women’s Circle i "animacyjne fusion"

W programie Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych będą także bloki poświęcone kobiecości w kontekście fizycznej budowy ciała, seksualności czy bagażu przekazywanego przez przeszłe pokolenia oraz filmom lekkim, śmiesznym, onirycznym oraz koszmarom. - W ramach Women’s Circle widzowie będą mogli zobaczyć m.in. "Granny’s sexual life", którego autorki w rysunkowej formie opowiadają o życiu seksualnym naszych babć i prababć na podstawie bardzo mocnego reportażu "Fire, Ass and Snakes are not toys". Natomiast Playground to prawdziwe "fusion animacyjne". Przypominam także, że filmy na Warszawskim Festiwal Filmu Animowanego są przeznaczone wyłącznie dla widzów dorosłych - dodaje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej.

Choć to dopiero czwarta odsłona imprezy, już teraz uplasowała się ona w gronie najważniejszych festiwali animacji w Polsce. Warszawski Festiwal Filmu Animowanego rozpocznie się 26 i potrwa do 31 października. Projekcje będą odbywać się w kinach Elektronik i Amondo oraz w Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy".

Posłuchaj
08:16 CZWÓRKA NDT - animacja 21.10.2022.mp3 Co w programie 4. Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Ewelina Leszczyńska (współtwórczyni festiwalu, filmoznawczyni i programerka wydarzeń kulturalnych)

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 8.15

kul/kor

Czytaj także

"Kosmogonik": animacja VR na podstawie Lema

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 13:06
"Kosmogonik" to animacja VR na podstawie opowiadania "Uranowe uszy" Stanisława Lema. Nie można jej obejrzeć tak po prostu: do tego potrzebne są okulary VR. Ale kiedy się już je założy, wtedy to naprawdę jest inny świat! O tym jak ten film powstał, co się z nim teraz dzieje i jak go jednak można zobaczyć opowiada reżyser Paweł Szarzyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Splat!FilmFest 2022. Od "Terrifier 2" po "Obróbkę skrawaniem" - będzie się działo

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 14:47
Splat!FilmFest to festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego. - Będą to z pewnością filmy, o których trudno zapomnieć - mówiła w Czwórce dyrektor tego wydarzenia Magdalena Stolat.
rozwiń zwiń