"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:39
Tajlandia to kraj, znany Polakom głównie ze zdjęć w folderach turystycznych. Tymczasem, jak przekonywała w Czwórce Urszula Jabłońska, to także kraj przepełniony strachem. - Ludzie żyją tam w różnych formach współczesnego niewolnictwa - opowiadała autorka książki "Człowiek w przystępnej cenie".
Audio
  • O książce "Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii" opowiada Urszula Jabłońska (Faktofonia/Czwórka)
Urszula Jabłońska
Urszula JabłońskaFoto: Czwórka

komiks rysowanie 1200.jpg
Maciej Pałka i historie prawdziwe zawarte w komiksie

- Podczas tworzenia tej książki przyświecała mi idea, by pisać o ludziach, którzy tam.in. pracują, obsługując nas - turystów. Nieprawdą jest, że handel ludźmi to problem dotyczący wyłącznie kobiet i seksturystyki. Ten proceder stwarza gigantyczne możliwości na czarnym rynku: po prostu zabiera się ludzi i robi z nimi co się chce, dowolne rzeczy - tłumaczyła Urszula Jabłońska. - Przez cały pobyt w Tajlandii zastanawiałam się, jak to możliwe, że coś jest nielegalne, a ja wychodzę na ulice i to tam jest - mówiła Jabłońska.

Urszula Jabłońska tłumaczyła, jak powstawała jej książka i skąd wziął się pomysł na pisanie o handlu ludźmi w Tajlandii, wspominała m.in., jak radziła sobie z barierą językową podczas rozmów ze swoimi bohaterami. Mówiła także, kto i czego najbardziej boi się w tym kraju i dlaczego ofiary handlu ludźmi rzadko uciekają od swoich oprawców.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której mnóstwo muzyki, która towarzyszyła Urszuli Jabłońskiej podczas jej wyprawy po Tajlandii. W programie także o reportażach Mariusza Szczygła. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. czeski, rosyjski, ukraiński, włoski, hiszpański.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Urszula Jabłońska (podróżniczka, autorka zbioru reportaży "Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii")

Data emisji: 16.10.2017

Godzina emisji: 19.05

kd/mz


Czytaj także

Książka jak odtrutka na dzisiejszy obraz Orientu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 20:13
- Erudycja Mathiasa Enarda jest powalająca. Możemy wraz z jego książkami odbyć podróż przez muzykę, literaturę i wątki kulturowe, które budowały zarówno kulturę Zachodu, jak i Wschodu - mówi Kinga Michalska, krytyczka literacka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smaki, podróże i taksówki w jednej zabawnej powieści

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 22:43
- Layne Mosler twierdzi, że taksówkarze najlepiej znają życie metropolii i to ich prosiła o rekomendacje, gdzie w danym mieście warto zjeść - mówi znawczyni literatury, Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ubuntu". Między reportażem a powieścią przygodową

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:57
"Ubuntu" to motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę. - Heather Ellis, wybrała się do Afryki samotnie, jako biała kobieta. Przejechała 19 krajów. To świadczyło o odwadze, graniczącej z ryzykanctwem - tłumaczyła Kinga Michalska
rozwiń zwiń