Filip Springer: reportaż to świetny sposób na poznawanie świata

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 10:00
Zaczęło się od książki "Miedzianka. Historia znikania", która budziła spore emocje. Potem była m.in. "Źle urodzone". Springer pisze o ludziach i architekturze. W Czwórce opowiadał o swojej pracy i warsztacie.
Audio
  • O sztuce tworzenia reportażu - rozmowa z Filipem Springerem (Faktofonia/Czwórka)
Filip Springer
Filip SpringerFoto: Selfie ;)

faktofonia 1200.jpg
Olga Gitkiewicz: "Nie hańbi" to ksiązka o zwykłych ludziach pracy

- Praca nad projektem dokumentalnym wymaga przede wszystkim otwarcia się na wiedzę, którą zdobywamy w jej trakcie. Jeśli przed rozpoczęciem pracy wiem, o czym będzie dana książka, to już jej nie piszę, bo to oznacza, że nie będzie o czym pisać - tłumaczył w Czwórce Filip Springer. - A reportaż jest świetnym sposobem na poznawanie świata.

Dlaczego Filip Springer zamierza literacko milczeć do 2019 roku i którego języka obcego właśnie się uczy? Jakie znaczenie dla jego sposobu pracy ma Poznań, miasto, z którego pochodzi? O tym mówił w Czwórce. Tłumaczył także, dlaczego tak interesuje się reportażem multimedialnym i jakie są - jego zdaniem - ciekawe innowacje w reportażu na świecie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

handel ludzmi 1200.jpg
"Człowiek w przystępnej cenie". Inne reportaże z Tajlandii

Posłuchaj także nagrania całej audycji "Faktofonia" 30.10.2017, w której także mnóstwo muzyki, m.in. utwory Sigur Ross czy Lory Lie, towarzyszącej Filipowi Springerowi w codziennym pisaniu i... relaksie. W programie prezentowaliśmy także sylwetkę dziennikarza i reportażysty Wojciecha Tochmana.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Filip Springer (reportażysta, fotograf)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 19.05

kd/bch

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Patriota Wszechświata. Wszystkie wcielenia Pawła Althamera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:00
- W pracy jest wieloma osobami. Swojej sztuki nie traktował nigdy jako własną. Nie jest tylko wyrazem jego osobistych opinii, emocji, czy stosunku do świata. Chciałby, aby jego sztuka była bardziej egalitarna - mówił autor książki Karol Sienkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Gitkiewicz: "Nie hańbi" to książka o zwykłych ludziach pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 20:14
- Z jednej strony czytałam rosnące statystyki, z drugiej słyszałam, o czym na co dzień rozmawiają zwykli ludzie. A oni z reguły narzekali na swoją pracę - wspominała swoje przygotowania do napisania książki Olga Gitkiewicz.
rozwiń zwiń