"Miłość'44". Prawdziwe historie powstańczych miłości

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 17:00
Bohaterami książki Agnieszki Cubały "Miłość'44" są nie tylko poeci i artyści, ale też zwykli warszawiacy, podobni do współczesnych młodych ludzi. Mieli te same potrzeby, a zwłaszcza jedną - bycia kochanym.
Audio
  • O książce "Miłość’44" i opowiada autorka Agnieszka Cubała (Faktofonia/Czwórka)
Okł. książki
Okł. książkiFoto: mat. pras.

To były przeróżne historie: miłość zakazana, na przykład Polki z Niemcem, miłość, która narodziła się z przyjaźni, albo miłość wyłącznie cielesna. Ale każda z tych historii ma w sobie coś wzruszającego. Agnieszka Cubała

Ich miłość bywała wzruszająca, dramatyczna, czasem utrzymywała przy nadziei i przy życiu. - Na miłość nie było miejsca w czasie Powstania, a jednak była ona niesamowicie ważna. Jak powiedziała jedna z bohaterek mojej książki: ważne było, by mieć na kogo czekać i mieć do kogo wracać - tłumaczyła Agnieszka Cubała. - Miłość dawała dużo siły. Z drugiej strony, była źródłem trosk, niepokoju. Nierzadko po stracie bliskiej osoby ludzie szukali już tylko śmierci. W takiej wojennej miłości szczęście i nieszczęścia się przeplatały - mówiła rozmówczyni Dominiki Klimek.

ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny "Powstanie Warszawskie 1944" >>>

Jak powstawała książka "Miłość’44" i jakie historie pokazuje? Która z nich zapadła autorce najbardziej w pamięć? I dlaczego tak wiele z ówczesnych relacji przebiegało "w przyspieszonym tempie"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Agnieszka Cubała

Data emisji: 21.07.2019

Godzina emisji: 16.07

kd

Czytaj także

Jan Ołdakowski w rocznicę wybuchu Powstania: budujmy wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:24
- Hasłem tegorocznych obchodów jest "Wolność łączy". Powstańcy bowiem mówią często, że zależy im na tym, byśmy byli wspólnotą, że o to walczyli - podkreślał Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń