Jan Ołdakowski w rocznicę wybuchu Powstania: budujmy wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 11:24
- Hasłem tegorocznych obchodów jest "Wolność łączy". Powstańcy bowiem mówią często, że zależy im na tym, byśmy byli wspólnotą, że o to walczyli - podkreślał Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jan Ołdakowski o wydarzeniach wokół obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Jakub Szymczuk/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0

663x364_Powstanie_Warszawskie_Patrol_Agatona.jpg
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Czwórce

Jak tłumaczył, żyjemy w wyjątkowych czasach, w których wciąż mamy możliwość obcowania z ludźmi, którzy przeżyli historię. - I powinniśmy z tego korzystać: szukać kontaktu i pomagać im, ale także wysłuchać ich - podkreślał gość Czwórki. Opowiadał także, jak cudzoziemcy odnoszą się do trudnej wojennej historii naszego kraju. - Wiedzą, że historia jest ważna dla Polaków, a odwiedzając Muzeum Powstania orientują się, że jest ona także dużo bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać z perspektywy Zachodu - tłumaczył Jan Ołdakowski w Czwórce. Jego zdaniem powstańcza historia jest jednak także uniwersalna. - Dramat zniszczonego miasta jest zrozumiały dla każdego. Każdy będzie w stanie zrozumieć, jaka ilość potwornych dramatów musiała się wówczas wydarzyć, dlatego ekspozycja Muzeum jest czytelna - tłumaczył jego szef.

Zobacz także Monika Borzym o płycie "Jestem przestrzeń" do słów Anny Świrszczyńskiej <<<

Jan Ołdakowski wspominał także swoje spotkanie z brytyjską parą książęcą, podczas ich wizyty w Polsce i tłumaczył, dlaczego jego zdaniem była to wyjątkowa wizyta. Opowiadał także o swoich refleksjach związanych z przemówieniem w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Mówił też, co w 73. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego będzie działo się zarówno w samym Muzeum, jak i na stołecznych ulicach.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 11.15

kd/jsz

Czytaj także

"Galop'44" - młodzi na nowo odkrywają historię

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 11:01
"Galop'44" to spojrzenie na Powstanie Warszawskie oczami współczesnych nastolatków. - Młodzież jest dziś niezwykła, chętnie słucha, a ja widzę, że to ludzie, którzy interesują się tą historią - mówiła autorka książki Monika Kowaleczko-Szumowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "Kubuś stał się jednym z symboli"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:29
Kubuś to samochód opancerzony, którego nazwa pochodzi od pseudonimu żony konstruktora, Józefa Ryszarda Fernika. Historia auta jest niezwykła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ulice 44". Poznawaj historię dzięki... aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 15:21
Żeby poznać historię Powstania Warszawskiego z 1944 roku, wystarczy smartfon i aplikacja mobilna. O tym jak działają "Ulice 44" mówili w Czwórce jej twórcy - Anna Kochanowska i Łukasz Wojtach.
rozwiń zwiń