"Nie zdążę". Wykluczenie komunikacyjne 14 milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 18:20
Tym razem porozmawiamy z Olgą Gitkiewicz na temat wydawnictwa "Nie zdążę", czyli reportaży z przystanku i z dworca, z chodnika i z pobocza.
Audio
  • "Nie zdążę". Gdzie nie dojedzie 14 mln Polaków? (Faktofonia/Czwórka)
Olga Gitkiewicz Nie zdążę
Olga Gitkiewicz "Nie zdążę"Foto: Mat. promocyjne

Najbardziej dotkliwa jest pasażerska samotność. Najważniejsze, by transport jechał, gdy coś zaszwankuje rzadko zdarza się szybka informacja zwrotna Olga Gitkiewicz

Prawie czternaście milionów ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie. Średni wiek polskich wagonów to dwadzieścia pięć lat. Do więcej niż jednej piątej sołectw nie dociera żaden transport publiczny. W 1989 roku polską koleją podróżowało miliard pasażerów rocznie. Dziś - o siedemset milionów mniej - streszcza swoją książkę jej autorka, Olga Gitkiewicz. 

Pracowała nad nią 21 miesięcy pokonując 34 000 kilometrów pociągiem, tyle samo samochodem, 2 200 km busem, a 3 100 kilometrów na piechotę. - Skala osób, które są zmuszone do korzystania z transportu publicznego jest ogromna - mówiła autorka reportaży. - Myślę, że liczba, którą podaję w książce, 14 mln, tak naprawdę jest dużo większa. Ogromna grupa Polaków ma bardzo ograniczone możliwości jeśli chodzi o system komunikacji publicznej

- Przed 1989 rokiem w Polsce transport publiczny był bardzo dobrze rozwinięty. Samochody posiadali nieliczni, a autobusy dojeżdżały nawet do najmniejszych wsi. Po transformacji wszyscy zapragnęli jeździć samochodami. Zaczęto zapominać o transporcie publicznym.

Czym jest tzw. "wygaszanie popytu", o którym pisze w swojej książce? Jak docierała do bohaterów historii, które opisuje? W jaki sposób zmienia się transport publiczny? O tym w rozmowie z autorką.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Olga Gitkiewicz (autorka reportaży)

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 16.09

ac


Czytaj także

"Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:00
Spór wokół muzyki disco polo nie cichnie. Jej twórcy i słuchacze cieszą się nią i bawią się przy niej. Druga strona, polska inteligencja, w latach 90. upatrywała w tym zmierzch kultury polskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melchiory 2019. Twórcy najlepszych reportaży nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 12:10
Podczas XV Gali Reportażystów Polskich "Melchiory 2019" poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych reportaży. Są w śród nich doświadczeni dziennikarze, ale też młodzi ambitni twórcy. 
rozwiń zwiń