"Cyberpunk 1982-2020". Skąd wzięli się kowboje cyberprzestrzeni?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 10:00
Najważniejsze dzieła ery cyberpunka ukazały się na długo zanim "Matrix" podbił serca widzów. Historię tego gatunku w książe "Cyberpunk 1982-2020" prześledził Michał Wojtas. 
Audio
  • Michał Wojtas o książce "Cyberpunk 1982-2020" (Faktofonia/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: FranciscoIedro21/pixapay.com

Czytaj także
Matrix 1200.jpg
Matrix - film, który zmienił oblicze światowej kinematografii

Historie o kowbojach cyberprzestrzeni

Autor dociera w niej do cyberpunkowych korzeni - jego założeń, estetyki i filozofii i opisuje cechy charakterystyczne gatunku. - Jeśli chodzi o bohaterów takich opowieści, są to głównie postacie, które nie prowadzą ustabilizowanego trybu życia i mają problemy z prawem. Często są to handlarze narkotyków, uczestnicy wojen, gangsterzy - opowiada Wojas. 

Te wątki pojawiają się już od czasów "Neuromancera" - wydanej w 1984 roku powieści Williama Gibsona, uważanej dziś za klasykę cyberpunka. Główny bohater Case, jeden z najlepszych "kowbojów cyberprzestrzeni" poruszających się w wirtualnym wszechświecie, popełnił błąd, za który został srogo ukarany - uszkodzeniem systemu nerwowego. W poszukiwaniu lekarstwa Case wyrusza do Japońskiej Chiby, gdzie zdobywa fundusze, by w nielegalnych klinikach odzyskać zdolność podłączania swego umysłu do komputera.

Z czołówki "Ghost In The Shell" wzięła się czołówka "Matrixa" z tak zwanym "cyfrowym deszczem" Michał Wojas

Sztuczna inteligencja przejmuje kontrolę

Innym charakterystycznym elementem gatunku jest obecność sztucznej inteligencji i sieci komputerowych w fabule cyberpunkowych historii. - Dotyczy to zarówno książek, filmów, komiksów i gier komputerowych. Bohaterowie często żyją równolegle w dwóch światach - realnym i wirtualnym. Przy czym cyfrowa rzeczywistość przejmuje kontrolę nad ich działaniami - wyjaśnia rozmówca Dominiki Klimek.

"Ghost In The Shell" i inne klasyki cyberpunka

W swojej książce autor tłumaczy także, skąd brały się pomysły twórców, jaki wpływ miała na nich popularna literatura science-fiction z lat 50. i w jaki sposób awangardowy twórca komiksów z Francji ukształtował obraz cyberpunkowej wizji w amerykańskich blockbusterach. "Cyberpunk 1982-2020" to także opowieść o ulubionych pozycjach Wojasach. - Moje ulubione cyberpunkowe dzieło to "Ghost In The Shell" - japońska animacja oparta na kultowej mandze pod tym samym tytułem - mówi Michał Wojas. - Do tej pory obejrzałem ją co najmniej pięć razy i poświęciłem jej sporo miejsca w książce.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Michał Wojtas (autor książki "Cyberpunk 1982-2020")

Data emisji: 12.04.2020

Godzina emisji: 16.09

kul/pj

Czytaj także

Stanisław Lem. Pisał o kosmosie, ale nie bujał w obłokach

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:45
- "Cyberiada" i "Solaris" ukazują cały diapazon tematyki w twórczości Stanisława Lema: od satyryczno-zabawowej po poważną i dotykającą problemu kontaktu z inną cywilizacją - opowiada historyk literatury Marek Gumowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terminator. Mroczne przeznaczenie Hamilton i Schwarzeneggera

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:00
Dwie pierwsze części "Terminatora" zrobił James Cameron w szczytowej formie. Czy najnowsza odsłona stanie się równoprawnym partnerem w dyskursie z żelazną klasyką? Polska premiera filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie" już 8 listopada. 
rozwiń zwiń