Patriota Wszechświata. Wszystkie wcielenia Pawła Althamera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 10:00
- W pracy jest wieloma osobami. Swojej sztuki nie traktował nigdy jako własną. Nie jest tylko wyrazem jego osobistych opinii, emocji, czy stosunku do świata. Chciałby, aby jego sztuka była bardziej egalitarna - mówił autor książki Karol Sienkiewicz. 
Audio
  • Sztuka, która nie ma granic - o twórczości Pawła Altheimera (Faktofonia/Czwórka)
Warszawa, 03.09.2016. Projekt rzeźby według pomysłu Pawła Althamera, odsłonięty podczas finału 8. edycji Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie, 3 bm. Inspiracją instalacji jest słynny pomnik Mieszczan z Calais Augusta Rodina
Warszawa, 03.09.2016. Projekt rzeźby według pomysłu Pawła Althamera, odsłonięty podczas finału 8. edycji Parku Rzeźby na warszawskim Bródnie, 3 bm. Inspiracją instalacji jest słynny pomnik "Mieszczan z Calais" Augusta RodinaFoto: pap/Jakub Kamiński

"Artysta przez duże A" - tak mówi o nim autor książki "Patriota Wszechświata" Karol Sienkiewicz. Kim jest Paweł Althamer? - Nie jest artystą, którego działalność można streścić do pracy nad dziełem w galerii i późniejszą jej  prezentacją w galerii sztuki. Althamer jest artystą 24 godziny na dobę. 

Rzeźbiarz, zasłynął wieloma akcjami, choćby Złotymi Ludźmi, którzy polecieli do Brukseli, napisem 2000 ułożonym ze świateł mieszkań bloku na Bródnie czy podróżami Koziołka Matołka. Jego dorobek to ponad trzydzieści lat twórczego wyrazu na pograniczu performansu i działań społecznych. Podążający jego śladami krytyk sztuki Karol Sienkiewicz uczestniczy w wielu jego akcjach, próbując zrekonstruować metodę pracy i zarysować artystyczny i filozoficzny horyzont jego działań. O inspiracjach artysty pisarz opowiadał na antenie radiowej Czwórki.

Karol Sienkiewicz Koziołek Matołek jest jednym z wcieleń Pawła. Przywodzący na myśl cytat: "Po dalekim szukał świecie czegoś, co jest bardzo blisko" doskonale opisuje artystę

- Jeszcze za czasów studenckich, na początku lat 90 XX w. kiedy studiował na ASP w Warszawie artysta postanowił wyjechać do Afryki w poszukiwaniu nowych wrażeń artystycznych, których nie udało mu się poznać. Dopiero po powrocie do Warszawy, na Bródno, do blokowiska, w którym mieszkał  doznał olśnienia, że tak naprawdę szukał w Afryce tego, co miał pod swoim nosem - widok z okna, okolica, sąsiedzi są tak naprawdę równie fascynujący co jego wyobrażenie na temat tego jak ma wyglądać sztuka, co inspiruje afrykańskiego rzeźbiarza - mówił autor książki.

Skąd brały się inspiracje artysty? Dlaczego jego prace nazywane są "sztuką, która nie ma granic" i co wspólnego Paweł Althamer miał z... Kosmosem? O tym w pierwszej audycji "Faktofonii".

W nagraniu m.in. Cezary Łazarewicz, który jako pierwszy w historii laureatów nagrody Nike zdobył statuetkę za swój reportaż pt. "Żeby nie było śladów". Twórca opowie dlaczego reportaż powstał, a także o tym, czy współcześni Polacy są w stanie zrozumieć złożoność PRL-owieskiej rzeczywistości. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

"Faktofonia" jest nowym cyklem prezentowanym na antenie Czwórki. Prowadząca w kolejnych odcinkach będzie przybliżała sztukę reportażu, który z każdym rokiem zyskuje w Polsce na popularności. W programie prezentowane będą różne formy reportażu nie tylko radiowego ale literackiego, fotografię i komiks.

***

Tytuł audycji: Faktofonia

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Karol Sienkiewicz (autor książki "Patriota Wszechświata"),(w naganiu rozmowy z Michałem Sołtysiakiem prezesem zarządu nagrody literackiej Nike oraz laureatem nagrody Nike Cezarym Łazarewiczem)

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 19.05

ac/kh

Czytaj także

Janina Jankowska - legenda polskiego reportażu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń