Ilona Wiśniewska o Grenlandii: to spotkanie z dużą ilością ciszy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:18
Ilona Wiśniewska, mieszkająca na północy Norwegii reportażystka, jest autorką książek "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen"oraz "Hen. Na północy Norwegii" portretujących inne oblicze Norwegii. Kolejny w jej dorobku reportaż pt. "Lud" zabiera nas jeszcze dalej na północ. 
Audio
  • "Lud". Ilona Wiśniewska opowiada o Grenlandii (Faktofonia/Czwórka)
Ilona Wiśniewska (reporterka i fotografka)
Ilona Wiśniewska (reporterka i fotografka)Foto: Martyna Ogonek/ Czwórka

rudawy janowickie sudety las 1200 .jpg
Miedzianka Fest. Festiwal, który uczy opowiadać historie

- Postanowiłam skupić się na jednej wyspie, położonej u wybrzeży Grenlandii. Wiedziałam, że próba opisania całego terytorium skończy się fiaskiem. Wybrałam miejsce, które było nieco z boku, w którym, jak w soczewce skupiało się wszystko to, o czym chciałam napisać - mówiła autorka "Ludu" Ilona Wiśniewska.

W ciszy spotyka się ludzi. Dopiero kiedy się jej nauczysz, możesz wysłuchać ich historii Ilona Wiśniewska

- Od Grenlandczyków chciałam dowiedzieć się, jak wygląda ich kraj współcześnie. Tak naprawdę nie wiedziałam o tej wyspie nic. Tyle, ile udało mi się usłyszeć od Duńczyków, albo przeczytać na jej temat w prasie. Chciałam oddać Grenlandczykom głos, żeby to oni opowiedzieli mi tę historię - zdradzała autorka.

Jacy są współcześni Grenlandczycy? Jaki mają stosunek do śmierci? Czy do "ciszy Północy" trzeba się przyzwyczaić? Dlaczego noworodkom nadaje się imiona po zmarłych? W jaki sposób ich kultura różni się od tej, znanej na Zachodzie i co można zakomunikować na wyspie za pomocą uniesienia brwi? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Ilona Wiśniewska (pisarka, reporterka, fotografka)

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 19.16

ac/pj

Czytaj także

Anna Bikont i niedomknięta biografia Ireny Sendlerowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:46
Ogłoszono laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W kategorii reportaż literacki zwyciężyli m.in. Sacha Batthyany, Joanna Czeczott, Marcin Kącki, Marek Łuszczyna czy Olga Gitkiewicz. Nagrodzona została także Anna Bikont za książkę "Sendlerowa w ukryciu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autostopem do Chin. "Ani przez chwilę nie czułem, że zginę"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 10:16
Syberia, Mongolia, Laos, Tajlandia i Chiny - wszystkie te miejsca odwiedził Ludwik Papaj, pokonując 27 tysięcy kilometrów autostopem. Swoje doświadczenia opisał w książce "Kierunek Kitaj czyli autostopem do Chin i dalej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miedzianka Fest. Festiwal, który uczy opowiadać historie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:34
Jest taka miejscowość na Dolnym Śląsku, która kiedyś była miastem, a dziś zamieszkuje ją kilkudziesięciu mieszkańców. Proces zanikania Miedzianki w swojej książce opisał dokumentalista, pisarz i dziennikarz Filip Springer. 
rozwiń zwiń