"100 wynalazków na stulecie". Planimetr – jak zmierzyć powierzchnię jeziora?  

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 15:00
Dzięki temu wynalazkowi to łatwe. - Polacy Juliusz Kolberg, Zaremba i Baranowski udoskonalili wynalazek Martina Hermana. Można powiedzieć, ze planimetr ma czterech ojców - mówi ekspert Czwórki.
Audio
  • Jak działają planimetry i kto tak naprawdę je wymyślił (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DariuszSankowski/Pixabay

- Zanim powstał planimetr kartografowie radzili sobie zpomiarami na różne sposoby, m.in. przybliżając obwód jeziora do kształtu figury, którą łatwo było opisać, a potem robiąc szacunkowe wyliczenia - tłumaczył ekspert.  Pierwszym kartografem, który opracował przyrząd zbliżony do współczesnego planimetru był Martin Herman, pochodzący z Bawarii. Był to planimetr cyrklowy, pradziadek sprzętu, którym posługujemy się współcześnie. Juliusz Kolberg był jednym z Polaków, którzy go udoskonalili.

Jak wyglądały pierwsze planimetry i dlaczego korzystanie z nich było skomplikowane i wymagało specjalistycznej wiedzy? I co zmienił w planimetrach polski naukowiec? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotowała Justyna Majchrzak.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 14.40

kd

Czytaj także

Antoni Szczerbowski – rewolucjonista w dziedzinie pożarnictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 16:10
Bohaterem dzisiejszego cyklu jest wynalzaca, którego technologia znacząco poprawiła jakość pracy polskich strażaków. Skonstruowany przez niego w XIX wieku wynalazek służył aż do lat 70-tych XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanorurki, łaziki, polimery i drony - trwa IWIS

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:49
Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. To szansa na rozpropagowanie i wdrozenie wynalazku, a przede wszystkim na współpracę. 
rozwiń zwiń