100 na 100. Pianistyczne wynalazki Józefa Hofmanna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 15:38
To jego inwencji pianiści zawdzięczają regulowane taborety oraz wiele rozwiązań w konstrukcji fortepianu wpływających na komfort gry i na emisję dźwięku. 
Audio
  • W cyklu "100 na 100" - o wynalazkach Józefa Hofmanna (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Diego Cervo

Józef Hofmann urodził się w 1876 roku w Krakowie, był pianistą, kompozytorem, pedagogiem, ale także genialnym wynalazcą. - Do jego pomysłów należą też usprawnienia hydraulicznych zderzaków, czy resorów, z których korzysta się do dziś - wymieniał publicysta muzyczny Jakub Puchalski, dziennikarz Polskiego Radia Chopin. Jak podkreślał, Józef Hofmann zafascynowany był techniką i lubił z jej osiągnięć korzystać. - Był jednym z pierwszych pianistów, którzy sami się nagrywali i pierwszym profesjonalistą w tej dziedzinie, którego gra została nagrana - mówił rozmówca Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Do tych muzycznych wynalazków doszedł jeszcze pierwszy "gps", a właściwie ruchoma mapa, wycieraczki samochodowe i biurowe spinacze. W jaki sposób Hofmann udoskonalał swoje wynalazki? O tym w materiale reporterskim Justyny Majchrzak. W programie wysłuchaliśmy także oryginalnych fragmentów jego nagrań z 1923 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 12.43

kd

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Być strażakiem jak Józef Tuliszkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:56
- Józef Tuliszkowski był strażakiem z krwi, kości i powołania - mówi starszy brygadier Paweł Rochala, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Nie tylko był członkiem straży ogniowej, a i wiele jej oddziałów powołał do życia - dodaje. 
rozwiń zwiń