X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

100 na 100. Pianistyczne wynalazki Józefa Hofmanna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 15:38
To jego inwencji pianiści zawdzięczają regulowane taborety oraz wiele rozwiązań w konstrukcji fortepianu wpływających na komfort gry i na emisję dźwięku. 
Audio
  • W cyklu "100 na 100" - o wynalazkach Józefa Hofmanna (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Diego Cervo

Józef Hofmann urodził się w 1876 roku w Krakowie, był pianistą, kompozytorem, pedagogiem, ale także genialnym wynalazcą. - Do jego pomysłów należą też usprawnienia hydraulicznych zderzaków, czy resorów, z których korzysta się do dziś - wymieniał publicysta muzyczny Jakub Puchalski, dziennikarz Polskiego Radia Chopin. Jak podkreślał, Józef Hofmann zafascynowany był techniką i lubił z jej osiągnięć korzystać. - Był jednym z pierwszych pianistów, którzy sami się nagrywali i pierwszym profesjonalistą w tej dziedzinie, którego gra została nagrana - mówił rozmówca Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ Sto wynalazków na stulecie >>>

Do tych muzycznych wynalazków doszedł jeszcze pierwszy "gps", a właściwie ruchoma mapa, wycieraczki samochodowe i biurowe spinacze. W jaki sposób Hofmann udoskonalał swoje wynalazki? O tym w materiale reporterskim Justyny Majchrzak. W programie wysłuchaliśmy także oryginalnych fragmentów jego nagrań z 1923 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 12.43

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie - aeroskop, czyli "kamera śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 12:00
Gdy myślimy o początkach światowej kinematografii do głowy przychodzi nam nazwisko Lumiere. Tymczasem Kazimierz Prószyński, wybitny konstruktor pochodzenia polskiego, śmiało konkurować mógł z francuskimi braćmi, bowiem skonstruował własną "kamerę śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyfus plamisty. Jak Rudolf Weigl wygrał z epidemią?  

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:53
Weigl urodził się w 1883 roku w niemieckiej rodzinie, a gdy miał pięć lat, jego ojciec umarł na tyfus. Tak zaczęła się krucjata młodego Rudolfa przeciwko tej chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 wynalazków na stulecie. Być strażakiem jak Józef Tuliszkowski

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 14:56
- Józef Tuliszkowski był strażakiem z krwi, kości i powołania - mówi starszy brygadier Paweł Rochala, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. - Nie tylko był członkiem straży ogniowej, a i wiele jej oddziałów powołał do życia - dodaje. 
rozwiń zwiń