E-sport oficjalnie uznany za sport w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 15:39
Marzenie wszystkich miłośników gier komputerowych oraz rozgrywek e-sportowych w końcu się spełniło. Decyzja zapadła w miniony poniedziałek podczas kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich.
Gracze, Tekken 7
Gracze, "Tekken 7"Foto: Leonel Calara/Shutterstock.com

Zaslepki_czworka_GAMING_F.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Audycja "Strefa gamingu" >>>

16-tego grudnia w warszawskim Centrum Olimpijskim debatowano na temat tego, czy profesjonalne rozgrywki elektroniczne można traktować na równi z normalnym sportem. Na szczęście Polski Komitet Sportów Nieolimpijskich ku radości graczy ogłosił, że e-sport należy traktować jak sport. Tym samym Polski Związek Sportów Elektronicznych został 50. członkiem Komitetu.

W Polsce przez wiele lat nie rozumiano zjawiska e-sportu i często prezesi różnych instytucji wyśmiewali tę formę rywalizacji. Mówiono o ogłupianiu młodych ludzi, a treningi zawodowców traktowano jak uzależnienie od danej gry, a nie chęć rozwoju swoich umiejętności. Nie brakowało także głosów na temat problemów ze wzrokiem, kręgosłupem, a także o “waleniu w joystick”. E-sport ewoluuje na naszych oczach od lat. Profesjonalny sprzęt do grania, fotele zapewniające dobrą postawę przy komputerze, nowe organizacje, turnieje to tylko wierzchołek góry lodowej. Mamy przecież Narodową Drużynę E-Sportu, którą zaprezentował sam Prezydent, Andrzej Duda.

Decyzję skomentował Adrian Kostrzębski, prezes PZSE:

Przyjęcie w szeregi sportowych komitetów nieolimpijskich pierwszej instytucji e-sportowej to również wyraźny sygnał dla całego rynku, że e-sport i sport idą ramię w ramię i jest im ze sobą po drodze. Dla nas, jako instytucji promującej e-sport nad Wisłą, oznacza to także jeszcze bardziej wytężoną pracę na rzecz rozwoju społeczności sportów elektronicznych. Od dziś fani sportu i e-sportu mogą stanąć w jednym szeregu. Bez sztucznych podziałów i barier.

Miejmy nadzieję, że od tej pory e-sport będzie traktowany z właściwym szacunkiem i powagą oraz zagości w świadomości ludzi starszej daty jako coś całkowicie normalnego.


Łukasz "JeffreJ" Chmiel

 

Czytaj także

Michał "Avahir" Kudliński: osoby z zewnątrz wchodzą do e-sportu, kiedy poczują emocje

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 12:18
W naszym studiu pojawi się Michał "Avahir" Kudliński - komentator e-sportowy oraz ekspert League Of Legends.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w Tekkenie. Czy aktualna tier lista jest wiarygodna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 11:37
O tym, co się zmienia się w Tekkenie rozmawialiśmy z jednymi z najlepszych graczy w naszym kraju. Gośćmi Czwórki byli Jasiek "Caradolph" Mutor i Adrian "Frizen" Szydłowski. - 
rozwiń zwiń