Escape from Tarkov. VOIP zmienił zachowanie graczy

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 14:50
Komunikacja w grach sieciowych od zawsze stanowiła jeden z fundamentów rozgrywki. Niezwykle interesujący "Escape From Tarkov" w końcu doczekał się aktualizacji, która dodaje do gry VOIP.
Komunikacja w grach sieciowych to podstawa rozgrywki.
Komunikacja w grach sieciowych to podstawa rozgrywki.Foto: shutterstock/Dean Drobot

Wyjaśnijmy. VOIP to to rodzaj technologii, która umożliwia użytkownikom przesyłanie połączeń głosowych poprzez łącze internetowe lub inne sieci wykorzystujące protokół IP - tradycyjne połączenia głosowe przekazywane są przez nadajniki naziemne. W przypadku graczy dotyczy to oczywiście komunikacji głosowej podczas rozgrywki. Ma to swoje dobre, jak i złe strony. Możemy komunikować się z członkami naszej drużyny, aby wydawać polecenia lub ustalać taktyki, ale także nie brakuje trollujących sąsiadów ze wschodu, którzy zamiast mikrofonu używają - metaforycznie - odkurzacza.

Komunikacja głosowa odgrywa kluczową rolę w grach survivalowych. Kiedy gracze trafiają na sobie w opustoszałym świecie, łączą się w grupy lub rywalizują ze sobą o łup prowadząc negocjacje za pośrednictwem czatu głosowego. W ostatniej aktualizacji VIOP zawitał do “Escape From Tarkov” i nagle gracze zmienili wrogie nastawienie do innych na bardziej przyjazne. Zjawisko to niezwykłe, gdyż gra jest stricte nastawiona na rywalizację PVP i stanowi idealny przykład formuły, że zwycięża albo najsilniejsza, albo najsprytniejsza jednostka.

Tymczasem gracze zaczęli wykorzystywać VOIP do negocjacji z innymi szabrownikami, unikania rozwiązań siłowych, a także tworzenia tymczasowych sojuszy. Nie brakuje także przyjacielskich gestów, które w duchu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia polegają na wzajemnym obdarowywaniu się zdobytym ekwipunkiem i pokojowej ucieczce. To kolejny przykład na to,  jak gracze potrafią wywrócić założenia rozgrywki do góry nogami i pozostawić twórców z nie lada zagwozdką.

 

"Escape from Tarkov" to wieloosobowa strzelanka z elementami RPG, symulacji i survivalu, stworzona przez rosyjskie studio Battlestate Games. Zamknięta wersja alfa gry została udostępniona graczom 28 grudnia 2016 roku. 28 lipca 2017 udostępniono wersję beta gry, która rozwijana jest do dziś.


Łukasz "JeffreJ" Chmiel

***

aw

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka gaming zabawa hobby

Czytaj także

Humankid z doskonałym debiutem. Steam podbity

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:00
Czym jest "Cywilizacja" miłośnikom strategii tłumaczyć nie trzeba. Wydawało się, że przez wszystkie lata swojego istnienia dzieło stworzone przez Sida Meiera nie będzie miało godnej konkurencji dla stworzonej przez siebie rozgrywki. Do czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne latanie. "Idealnie odzwierciedla emocje w powietrzu"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 20:15
- To, czym się zajmujemy, to latanie samolotami i kontrolowanie przestrzeni powietrznej, ale w wirtualnym świecie - tłumaczyli Krystian Zawadzki i Nikodem Rudziński z VACC, czyli wirtualnego centrum kontroli lotów.
rozwiń zwiń