​Nowy wymiar e-sportu. Platformy mobilne - rewolucja, czy ewolucja? 

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 10:40
Podczas gdy świat jeszcze nie do końca oswoił się ze zjawiskiem e-sportu okazuje się, że rywalizacja zaczęła rozwijać się jeszcze bardziej. Obecnie e-sport to również emocjonujące rozgrywki na platformach mobilnych, czyli smarfonach i tabletach. Sprawdzamy jak do tego doszło.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dean Drobot

shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Produkcje nastawione na rywalizację zaczęły podbijać współczesne smartfony oraz tablety. E-Sport, który do tej pory był kojarzony jedynie z komputerami stacjonarnymi oraz konsolami wchodzi w nowy wymiar.


Posłuchaj
17:36 CZWÓRKA Strefa gamingu - esport 02.05.2021.mp3 Z Martinem Kwaśnicą, CEO Cherrypick Games rozmawiamy o e-sporcie na platformach mobilnych (Strefa gamingu/Czwórka)

 

- Myślę, że jest to ewolucja jeżeli chodzi o gry e-sportowe, dlatego, że znamy gry, choćby "League of Legends" w które można już grać w formie mobilnej. E-sport mobilny coraz bardziej się rozwija się i myślę tutaj o grach bardziej "casual", czyli grach dla każdego - mówi Maciek Kwaśnica, CEO Cherrypick Games. - To wydaje się bardzo logiczne, patrząc na świat smarfonów.

Pojawiały się smartfony przeznaczone dla graczy, które są produkowane pod kątem e - sportu. Jednak jak mówi gość audycji nasze telefony, to mocne urządzenia i praktycznie każdy z nas ma w kieszeni dobry komputer i konsolę w jednym. Każdy więc bez ograniczeń może zagrać w grę e-sportową i zostać e-sportowcem. - Zwykłe telefony, są już tak mocne, że pozwalają nam na rozgrywkę w podróży. Możemy na telefonie nawet zagrać w tak dużą i wymagającą grę jak "Fortnite" - tłumaczy.

gra komputerowa gracz shutter 1200 Gorodenkoff
Zawód "nolife". Kiedy gaming staje się sposobem na życie?

Posłuchaj także:

Wielu deweloperów decyduje się na przeniesienie swoich gier z PC i konsol na platformy mobilne. Okazuje się, że to naprawdę działa. - Te firmy idą z trendem, a coraz więcej graczy przenosi się na smarfony. To nie musi być samo przeniesienie, może to być dodatek, czyli gdy jestem w domu gram na konsoli, lub PC, gdy jestem w podróży, gram na urządzeniu mobilnym - wyjaśnia specjalista. - Chodzi bardziej o poszerzenie możliwości korzystania z różnych urządzeń. W chwili obecnej nie ma żadnych ograniczeń, bo możemy grać w co chcemy i kiedy chcemy. To jest duża zmiana, a deweloperzy tym samym poszerzają grono odbiorców.

Wyzwaniem dla twórców gier jest takie ich dopasowanie, w taki sposób, żeby gra na ekranie dotykowym była komfortowa dla graczy. - W chwili obecnej rozgrywka na padzie "Fortnite", czy rozgrywka na telefonie różni się. Rozgrywka na padzie jest ciekawsza i daje większe możliwości wygrania. Może to budzić wątpliwości, gdy gra idzie o pieniądze - tłumaczy gość audycji.


***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Goście: Martin Kwaśnica (CEO Cherrypick Games)

Data emisji: 02.05.2021

Godzina emisji: 12.08

awCzytaj także

Przemoc - nie tylko fizyczna

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:50
Tematem audycji będzie język nienawiści. To problem aktualny nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w związkach i w środowisku zawodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Senne streamy. Ty śpisz, inni za to płacą

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 14:00
26-letni youtuber i streamer o pseudonimie Asian Andy w ciągu siedmiu godzin zarobił na spaniu 16 tysięcy dolarów. 
rozwiń zwiń