Paella. Dużo więcej niż ryż z dodatkami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 09:50
Co najczęściej hejtują Hiszpanie w sieci? Przepisy na paellę. Receptura tego narodowego dania jest jak matematyczny wzór. Nawet niewielkie odstępstwo spowoduje, że zamiast paelli otrzymamy zwyczajny ryż z dodatkami. 
Paella
PaellaFoto: Karl Allgaeuer/Shutterstock.com

Tak jak w niedzielę na polskich stołach królowały rosół i kotlet schabowy z ziemniakami, tak mieszkańcy Walencji od wieków zajadali się paellą Bartek Gołębiowski

Paella to nie przekąska

Tradycyjna paella pochodzi z rolniczych obszarów Walencji, a pomysł na to danie zrodził się z potrzeby szybkiego przyrządzania pożywnego posiłku. - To danie "ogromne", które można zrobić nawet na kilkaset osób. Przyrząda się je na ogromnych żeliwnych patelniach o średnicy nawet do dwóch metrów - opowiada Bartek Gołębiowski, trener kuchni hiszpańskiej.

Posłuchaj
18:45 CZWORKA Nie na zarty - 27.02.2021.mp3 Jak przygotować tradycyjną hiszpańską paellę? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Piękny złocisty kolor paelli nadaje nadroższa przyprawa świata czyli szafran. Ale można go zastąpić kurkumą Bartek Gołębiowski

"Bomba" gwarantuje wyśmienity smak

Mieszkańcy tego hiszpańskiego regionu bardzo przywiązani są do tradycji przygotowywania paelli i oburzają się, gdy widzą jakie wariacje na temat dania można spotkać w restauracjach na świecie. W oryginalnym przepisie na paellę muszą znaleźć się: duża, biała fasola podobna do pięknego jasia, pomidory, zielona, płaska fasola, mięso z kurczaka, mięso z królika, sól, oliwa, woda i szafran. - Podstawą tego dania jest ryż i to od jego smaku i sposobu przygotowania w dużej mierze zależy jakość paelli. Polecam ryż pełnoziarnisty, najlepiej uprawiany w okolicach Walencji, z gatunku "bomba" - podpowiada rozmówca Mateusza Kulika. 

Posłuchaj także:

Paella to danie tak solidne, że powinno się ją podawać tylko w porze obiadowej, nie na kolację. I tak też - głównie w weekendy - jedzą ją Hiszpanie. Natomiast na potrzeby turystów hiszpańskie restauracje serwują paellę także w dni powszednie - zazwyczaj jako starter przed daniem głównym. 

Meatless Paella / Paella wegetariańska / Tasty

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Bartek Gołębiowski (trener kuchni hiszpańskiej, Instutut Sztuki Kulinarnej)

Data emisji: 27.02.2021

Godzina emisji: 17.16

kul

Czytaj także

Fondue. Na romantyczną kolację we dwoje

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 12:00
To danie wymyślili pasterze, górale ze Szwajcarii i nadali mu francuską nazwę, która pochodzi od czasownika fondre, czyli roztapiać się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Italian beef sandwich. Smak, który zapamiętasz na długo

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 13:00
Nie wygląda, za to pysznie smakuje. Podpowiadamy, jak zrobić Italian beef sandwich - długą kanapkę rodem z amerykańskiego Chicago, wypełnioną smakami "nie z tej Ziemi", w wersji na ostro albo na słodko.
rozwiń zwiń