Polish dog. Czym różni się od zwykłego hot-doga?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 11:00
Polish dog to przekąska z grillowaną kiełbasą, zamiast parówki, w bułce, z obowiązkową cebulą i piklami. Do tego dodawane są też frytki i surówka colesław. Danie powstało w Stanach Zjednoczonych, w Cleveland. 
Czy polish dog powinien zawierać ser? To sprawdzimy w sobotę
Czy polish dog powinien zawierać ser? To sprawdzimy w sobotęFoto: Shutterstock.com/mikeledray

Polish dog to wyjątkowa propozycja hot doga zza wielkiej wody. - To hot dog, który został wymyślony w mieście Cleveland przez polskich imigrantów - mówi Bartek Łubisz z BarryKent. Zamiast parówki ma kiełbasę. Do tego dochodzą frytki, surówka colesław i wszystko jest polane sosem barbecue. Nie jest to tylko przekąska, a konkretne danie obiadowe - dodaje. 

Innymi nazwami polish doga są polish sausage czy polish boy. To danie jest szczególnie popularne w okolicach Chicago i Cleveland. - W tym daniu polska kiełbasa robi robotę - podkreśla gość Czwórki. - W środku może być kiełbasa, parówki np. wołowe. Dziś w Polsce jemy głównie parówki wieprzowe, ale w naszym barze dostaniemy też danie o nazwie nowojorczyk, w którym jest parówka wieprzowa. Czuć tę różnicę w smaku. Dla nas najważniejsze jest by była to jakościowa parówka. 

Polish doga w polskiej kuchni wykonamy bez problemu. Warto zwrócić uwagę na dobrą bułkę, dobrać do tego ulubioną kiełbasę i przyrządzić surówkę colesław (kapusta, marchewka, majonez, przyprawy). - Do tego smażymy też frytki, które wrzucamy na kiełbasę - mówi gość Czwórki. - Dodajemy ulubiony sos, który wybierzemy jest kwestią naszego gustu. 


Posłuchaj
14:00 czwórka nnż 01.04.2023.mp3 Jak w Polsce przygotować amerykańskiego polish doga? (Nie na-żarty/Czwórka)

 

W Stanach każde duże miasto ma swojego hot doga. Nowojorczycy dodają do niego ketchup, w Chicago i okolicach króluje musztarda. Inne regiony łączą oba sosy. 


Sprawdź także:

Wielu uważa, że hot dog to król streetfoodu. W Polsce ma jednak mocną konkurencję w postaci burgerów czy kebabów. - Globalnie hot dog na pewno jest w pierwszej trójce streetfoodu. U nas w kraju przez lata był traktowany po macoszemu, uznawany za przekąskę nienajlepszej jakości - zwraca uwagę Bartek Łubisz. - Dziś się to zmienia. Hot dog staje się daniem pełnowartościowym, jakościowym. U nas wszystkie produkty są starannie wyszukane. 

Czwórkowy gość ma nadzieję, że hot dog, jak niedawno burger, podbije serca Polaków i hotdogowni będzie na naszej mapie coraz więcej. - To danie, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Kiełbasa może być z grilla, może być z wody. W naszym barze mamy 13 rodzajów hot dogów, w tym kaszan doga czy tłuściocha z boczkiem. Najpopularniejszy jest jednak klasyk czyli: bułka, parówka, ketchup i musztarda, pikle oraz prażona cebulka. 


***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Bartek Łubisz z BarryKent

Data emisji: 01.04.2023 

Godzina emisji: 17.10

pj/ans

Czytaj także

Natalia Maszkowska: w kuchni gotuję, a nie odtwarzam przepisy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 16:40
Natalia Maszkowska gotuje prosto, szybko, z ogólnodostępnych składników i dla każdego. Nic więc dziwnego, że jej kanał kulinarny na polskim TikToku ma miliony wyświetleń.
rozwiń zwiń